Başlangıç / Tarih / Kadeş antlaşması hakkında kısa bilgi

Kadeş antlaşması hakkında kısa bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Kadeş antlaşması

Kadeş Antlaşması M.Ö. 1270 yılında imzalanan tarihteki ilk devletlerarası yazılı barış antlaşmasıdır. M.Ö. 1285’te yapılan Kadeş Savaşı’nın üzerinden 15 yıl geçmesine karşın Hititlerle Mısırlılar arasında bir antlaşma yapılmamıştı.

Mısır Firavunu Ramses Mısır tahtında saltanatını sürdürürken Hitit tahtına III. Hattuşili geçti. Dönemin iki güçlü devleti dostluklarını pekiştirmek için tarihte bilinen yazılı ilk devletlerarası antlaşmayı gerçekleştirdiler. Antlaşma metni o dönemin diploması dili olan Akkatça ve Mısır dilinde yazıldı.

Aslı gümüş üzerine yazılan metnin kil üzerine yazılmış olan kopyası Hititlerin başkenti Boğazköy’de yapılan kazılarda bulundu. Bugün İstanbul Arkeoloji Müzeleri Eski Şark Eserlerin Müzesi’nde sergilenmektedir. Mısır dilinde yazılan metinler Mısır tapınaklarında dikili sütunlara hiyerogrifle yazıldı.

Antlaşma metinine göre her iki kral birbirini kardeş saymakta ve barışın sonsuz olacağı belirtilmektedir. Karşılıklı dayanışma ve saldırmazlık düşüncesi öncelik taşımaktadır. İki ülkeden birine başka bir düşman saldırırsa, saldırıya uğrayana öteki ülke asker ve malzeme olarak yardım edecekti. Yine her iki ülkeden birinde iç ayaklanma çıkarsa öteki ülke ona yardım gönderecekti. Bir ülkeden ötekine bir suçlu kaçacak olursa geriye verilecekti.

kadeş antlaşması

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Batı cephesi savaşları ve sonuçları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güney cephesinde kimlerle savaştık

Sponsorlu Bağlantılar Güney cephesinde kimlerle savaştık Urfa, Antep ve Maraş bölgesi İngilizler, daha sonar Fransızlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.