Başlangıç / Tarih / Fransız ihtilali hakkında bilgi kısaca

Fransız ihtilali hakkında bilgi kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Fransız ihtilali neden ve nasıl olmuştur

İnsanlık tarihinin en büyük toplumdan ayaklanmalarından biri olan Fransız İhtilali, 14 Temmuz 1789’da, Fransa’nın başkenti Paris’te, halkın Bastille Hapishanesi’ni basması, tutuklu ve hükümlüleri salıvermesi, kralcı devlet güçlerini saf dışı etmesiyle başladı.

O döneme kadar Avrupa’yı ve dünyayı yöneten monarşik krallıkların ölüm çanını çalan bu ihtilalin adı, tüm dünyada, “İhtilal-i Kebir” olarak anılır. İnsan haklarının ve demokrasinin başlangıcının önemli köşe taşlarından sayılır.

Fransa’da patlak vermesine karşılık, kısa sürede tüm dünyada etkileri görülüp yayılan bu devrim, Fransa kralı, saray görevlileri, soylular ve din adamlarının sömürüsüne karşı, burjuvazinin köylüleri ve işçileri de yanına alarak ayaklanması, sömürü düzenine belli ölçüde de olsa son vermesi, halkların, başlarında bir kral olmadan da cumhuriyet yönetimleriyle kendi kendilerini yönetebileceklerini göstermesi bakımından önem taşımaktadır.

Fransa kralının, Etats Generaux denen yetkileri kısıtlı meclisin, ülke yararına aldığı bazı kararları kabul etmemesi ve meclisin dağıtılmasını istemesi, bu meclisin tepkisi ile karşılandı. Meclis kendisini “Milli Meclis” ilan etti ve üyeler, istenen reformlar yapılmadan dağılmamaya ant içti.

Paris halkı da silahlanıp Bastille kalesini bastı ve buradaki hükümlü ve tutukluları salıverdi. İki hafta sonra Kurucu Meclis, insan hakları bildirisini yayınladı. Bu bildiri, tüm insanların hür doğup hür yaşayacakları, eşit haklara sahip oldukları, başkalarına zarar vermedikçe her dilediklerini yapmakta serbest oldukları, can, mal ve ırzın kutsal olduğu, yargılanmadan kimsenin suçlu sayılamayacağı gibi ilkelerdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Göktürk devleti hakkında bilgi kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
fransız ihtilali sonucundda tüm dünyaya yayılan fikirler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Osmanlıların balkanlarda ilerleyişini kolaylaştıran etkenler

Sponsorlu Bağlantılar Osmanlı devletinin fetihlere başladığı dönemde balkanların siyasi bakımından parçalanmış olması. Balkanlarda toprak sisteminin …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.