Başlangıç / Tarih / Çanakkale savaşı ile ilgili yazı

Çanakkale savaşı ile ilgili yazı

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale savaşı ile ilgili kısa yazı

Çanakkale Cephesi, Birinci Dünya Savaşı sırasında açılmış bir cephedir.  Osmanlı İmparatorluğunun bu savaş boyunca en çok başarı gösterdiği yerdir. 1. Dünya savaşı boyunca yapılan en sert ve kanlı çarpışmalar bu cephede gerçekleşmiştir.

İngiltere ve Fransa devletlerinin yandaşları Rusya ile ortak olup savaşı kendilerine göre yönlendirmeyi hedefliyorlardı. Rusya’nın ekonomik durumu savaşın ağırlığı altında ezilmeye başlamıştı. İtilaf Ülkeleri Osmanlıyı etkisiz hale getirme ve Rus askerlerine ihtiyaç duydukları yardımları, ekipmanları bir an önce gönderip onları Kafkasya Cephesinde rahatlatmayı amaçlıyorlardı. Bu sebeple Türk askerlerinin geriye püskürtülmesi için Çanakkale Cephesine saldırı planladılar.
İngiliz ve Fransızların donanması Çanakkale’de boğazdan geçmeye çalıştılar ancak 18 Mart 1915 tarihinde yenilgiye uğradılar.
İtilaf Ülkelerinin bu yenilgi sonucunda donanmaları hasar gördü. Bu sebeple ordularını Gelibolu Yarımadasına çıkarıp karadan savaşmaya başladılar.
25 Nisan 1915 tarihinde düşman orduları Arıburnu üzerinde ilerlemeye başladılar. Ancak onların bu ilerleyişini Mustafa Kemal yönetimindeki askeri birlikler Conkbayırında kestiler. Bu galibiyet sonucunda Mustafa Kemal albay olmaya hak kazandı.

İngiliz genel Harrington’un emrindeki askeri birlikler 6-7 Ağustos 1915 günlerinde tekrar saldırmaya başladılar. Anafartaların komutanlığını yapan Mustafa Kemal 9-10 Ağustos 1915 tarihlerinde 1. Anafartalar Zaferini aldı. Bu zafer ardından 17 Ağustos’ta Kireçtepe, 21 Ağustos günü ise 2. Anafartalar zaferi ile taçlandırıldı. Çanakkale Muharebesinde yer alan Türk askerlerinin geneli öğretim yaşında 253.000 subay, er ve erbaş savaşında şehit düştü. Çanakkale üzerinden geçemeyeceğini anlayan İngiliz ve Fransız kuvvetleri de ardında Türk askerleri kadar şehit bırakarak topraklarımızdan ayrıldılar. 19-20 Aralık 1915 tarihlerinden Anafartalar ve Arıburnundan, 8-9 Ocak 1916 tarihlerinde ise Seddülbahirden kati olarak ayrıldılar.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız 2. Meşrutiyet döneminin önemli olayları maddeler halinde konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Osmanlıların balkanlarda ilerleyişini kolaylaştıran etkenler

Sponsorlu Bağlantılar Osmanlı devletinin fetihlere başladığı dönemde balkanların siyasi bakımından parçalanmış olması. Balkanlarda toprak sisteminin …

Bir yorum

  1. Çanakkale savaşında verilen şehitler Çanakkalenin geçilmez olduğunun kanıtıdır. yazı içi teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.