Başlangıç / Tarih / Amerika ne zaman nasıl kuruldu kısaca

Amerika ne zaman nasıl kuruldu kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Amerikanın kuruluş tarihi

Amerika kıtası 1492 yılında İtalyan denizci Kristof Kolomb tarafından keşfedildi. ancak buranın Hint adası olduğunu sanmıştı. Amerigo Vespucci ise Kristof Colomb’un ayak bastığı bu kıtanın “yeni dünya” olduğunu ortaya koyan isim oldu.

Amerika kıtasının keşfinden sonra Avrupalılar bu kıtaya akın etmeye başladı. İspanyollar, Portekizliler, Fransızlar ve İngilizler burada toprak sahibi oldular. İngiltere burada 13 koloni kurdu. Günümüzde Boston, New York, Philadelphia ve Washington’un dahil olduğu bu 13 eyalet ABD’nin temelini oluşturdu. İngilizlerin kolonilerden çok ağır vergiler alması kolonilerin rahatsızlığını ve tepkisini gün geçtikçe arttırdı ve nihayetinde Amerika’daki 13 İngiliz kolonisinin bağımsızlık mücadelesi başladı. George Washington tarafından 4 Temmuz 1776’da yayınlanan Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi ile Amerikalılar bağımsızlığını ilan etmiş oldu.

Amerika Birleşik Devletlerinin kurulduğunu tüm dünyaya ilan eden bu bildiride; bütün insanların özgür doğduğu ve özgür yaşadığı, devletin görevinin bu özgürlükleri korumak olduğu belirtiliyordu. ayrıca Amerikan halkının yeni bir hükümet kuracağı, yönetim şeklinin ise demokrasi olacağı bildirildi.

Bu mücadeleden Amerikalıların zaferle çıkmasının ardından 1783 Paris Antlaşmasıyla İngiltere, ABD’nin bağımsızlığını kabul etti. böylece Amerika Birleşik Devletleri 1787 yılında resmen kuruldu.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Tarihi kaynaklar nelerdir kaça ayrılır konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güney cephesinde kimlerle savaştık

Sponsorlu Bağlantılar Güney cephesinde kimlerle savaştık Urfa, Antep ve Maraş bölgesi İngilizler, daha sonar Fransızlar …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.