Başlangıç / Sosyal Bilgiler / Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir

Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Akdeniz bölgesinin kültürel özellikleri

Ülkemizin sıcak yerlerinden olan Akdeniz bölgesinde Akdeniz iklimi özellikleri görülmektedir. Sahilleri ile deniz turizmi çoğunluktadır.
Akdeniz bölgesindeki doğal güzellikler arasında Manavgat şelalesi, İnsuyu Mağarası,Cennet -cehennemi obrukları, Kovada gölü, Damlataş mağarası, Eğridir gölü ve söğüt yaylası.
Akdeniz bölgesindeki tarihi yerler, st.pierre kilisesi, Olimpos kenti,Aspendos,Kız Kalesi, Perge antik kenti, Habib-Neccar Camii, Alanya kalesi, Alahan Manastırı ve Kahramanmaraş’taki tarihi evlerdir.
Akdeniz bölgesinin yöresel yemekleri, Künefe, Anada kebabı, İçli köfte, kaytaz böreği, belen tava, etli kömbe, mercimekli köfte, zeytin salatası ve Maraş tarhanası.
Akdeniz bölgesinin müzik aletleri,Yörede kullanılan halk sazları, davul, zurna, bağlama, kabak kemane, sipsi, parmak curası ve üç telli bağlamadır.
Akdeniz bölgesi halk oyunları, Zeybek, teke, bengi, semai, türü oyunlar oynanır.
Akdeniz bölgesi el sanatları, halıcılık ve kilimcilik, iğne oyacılığı, bakırcılık, demircilik, bıçakçılık, tahta ve sedef oymacılığı gibi el sanatları yapılmaktadır.
Akdeniz bölgesi yöresel kıyafetler, kadınlar başa, fes yemeni ve tülbent takarlar. üzerine fistan, yelek, şalvar ve bele kuşak takarlar. Ayağa çorap ve yemeni. Süslemelerde pul ve boncuk kullanılır.
Erkekler, Başa, takke, fes ve terlik kullanılır. Üzerine gömlek, yelek, şalvar ve bele kuşak takarlar. Ayağa çorap ve yemeni giyerler.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Sümerbank'ın kurulması inkılap yapılma amacı nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
akdeniz bölgesi kültürel özellikleri, akdenizin kültürü kompozisyon, akdeniz bölgesi kültürel özellikleri kısaca, akdeniz bölgesi kültürel varlıkları, akdeniz bolgesinde oynanan oyunlarin tarihçesi ve ozellikleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İnsanların sadece kendi özgürlüklerini dikkat edip diğer insanların özgürlüklerini dikkate almamaları ne tür sorunların ortaya çıkmasına neden olur

Sponsorlu Bağlantılar İnsanların sadece kendi özgürlüklerine dikkat etmesi ve diğer insanlarınkini dikkate almaması her şeyden …

2 Yorumlar

  1. Ben begendim çok güzel ve öz anlatılmış emeğinize sağlık olsun

  2. benim çok işime yaradı ellerinize sağlık hocama burdan selam söylüyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.