Başlangıç / Şiir-Edebiyat-Müzik / Edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilişkisi kısaca

Edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilişkisi kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Edebiyatın diğer bilim dallarıyla ilişkisi

edebiyat
Edebiyat çok geniş bir alanı içine almaktadır. Duygulardan düşüncelere yaşananları tarihten bilime, coğrafyadan toplum bilimine kadar geniş konuları içine alarak diğer dallarla da ilişkilidir

a. Edebiyat-Tarih: Bir eser ele aldığı konuyla bir tarihi gerçeği anlatıyor olabilir ya da bulunduğu dönemin özelliklerini taşıyor olabilir. Yani edebiyat ve tarih arasındaki ilişki kaçınılmazdır. Göktürk Kitabeleri, Yaban, Ateşten Gömlek… bu konuda örnek olarak gösterilebilir.

b. Edebiyat-Coğrafya: Edebi metnin önemli unsurlarından bir tanesi yer yani mekândır. Olay örgüsü bu mekân etrafında şekillenir. Özellikle gezi yazıları, egzotik romanlar bu türden eserlerdir. Evliya Çelebi’nin ‘’Seyahatname’’ si bu konuda örnek olarak gösterilebilir.

c. Edebiyat-Sosyoloji: Sanatçı, belli kuralları, gelenekleri, örf ve adetleri olan bir toplum içerisinde yaşar. Sosyoloji, bu toplumu oluşturan bireyleri inceler. Yani her ikisinde de ortak olan insandır. Bazı edebi metinler sosyoloji bilimine kaynaklık eder veya bu bilimden etkilenir. Recai zade Mahmut Ekrem’in Araba Sevdası, Halit Ziya’nın Mai ve Siyah’ı bu konuda örnek olarak gösterilebilir.

d. Edebiyat-Psikoloji: Bir edebi eser, sanatçının yaşantısından izler taşır. Kimi zaman sanatçının ruhsal durumunu kimiz zaman da eser içinde geçen kişilerin ruhsal durumunu anlatmak amacıyla sanatçı, ruh çözümlemelerini yapar. Bu çözümlemeler esnasında psikoloji biliminden yararlanır. Mehmet Rauf’un ‘’Eylül’’ ü, Peyami Safa’nın ‘’Dokuzuncu Hariciye Koğuşu’’ bu konuda örnek olarak gösterilebilir.

e. Edebiyat-Felsefe: Felsefe somut ve soyut olanı çeşitli yönleriyle inceleyen, eleştiren bir düşünce sistemidir. Her edebi metnin temelinde yatan ve sanatçıyı o eseri yazmaya iten bir düşünce vardır. Edebi akımlar içerisinde de felsefenin etkili olduğu görülür. Örneğin bir felsefi akım olan egzistansiyalizm (varoluşçuluk), edebi akımlar içinde de geçer.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Bukre Kahraman Tazeoğlu kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
edebiyatın diğer bilimlerle ilişkisi kısaca, edebiyat ve bilim arasindaki iliski kisaca, edebiyatın diğer bilim dalları ile olan ilişkisini arastir kısa ve öz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Yemen Türküsünün hikayesi ve sözleri

Sponsorlu Bağlantılar Yemen Türküsünün hikayesi ve sözleri Yemen Türküsünün hikayesi Yemen Türküsünün sözleri Yemen Türküsünün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.