Başlangıç / Şiir-Edebiyat-Müzik / Deyimlerin özellikleri nelerdir kısaca

Deyimlerin özellikleri nelerdir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Deyimlerin özellikleri maddeler halinde

1.Kalıplaşmış sözlerdir.Yerleri değiştirilemez; bir kelime çıkarılıp, aynı anlama da gelse yerine başka bir kelime konamaz. “Eli yüzü düzgün” deyimi, “yüzü eli düzgün” biçiminde değiştirilemez.

2. Deyimi oluşturan kelimelerden biri veya hepsi gerçek anlamlarından ayrı bir anlam belirtirler. “Altın kesmek” deyimi, “altını kesip doğramak, parçalara ya da dilimlere ayırmak” anlamında kullanılmaz; bu söz “çok para kazanmak, kazanır durumda olmak” anlamında kullanılır.

3. Kısa ve özlü ifadeler taşırlar.

4. En az iki kelimeden oluşurlar. Bir kısmı kelime grubu, bir kısmı da cümle hâlinde biçimlenmiştir. “Günaha sokmak, içini dökmek” gibi.

5. Çoklukla mastar hâlinde olduklarından fiil çekimine girerler. “Burnunu çekmek” deyimi, “burnunu çekti” şeklinde çekimlenebilir.

6. Deyimlerin bir çoğu benzetme ve söz sanatları ile süslüdür. Anlatıma güzellik, canlılık ve çekicilik katmak için bu şekilde kullanılırlar.

7. Bir milletin söz gücünden doğan ve doğduğu toplumun malı olan deyimler, bazı istisnaları dışında mecazdırlar

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız En güzel Anneler günü şiirleri konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Yemen Türküsünün hikayesi ve sözleri

Sponsorlu Bağlantılar Yemen Türküsünün hikayesi ve sözleri Yemen Türküsünün hikayesi Yemen Türküsünün sözleri Yemen Türküsünün …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.