Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Şeker hastalığının nedenleri ve sonuçları nelerdir

Şeker hastalığının nedenleri ve sonuçları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Diyabetin Nedenleri ve Sonuçları

Şeker hastalığının temel sebebi olarak insülin yetmezliği bilinmekte olsa da insülin yetmezliğinin temel sebebinin ne olduğuna dair bir bilgi henüz elde edilememiştir. Hastalık ailelerde birden fazla kişide ortaya çıktığı için bu hastalığın kalıtsal olma ihtimali üzerinde durulmaktadır.

Anne ve babasının ikisi de şeker hastası olan çocuklarda bu hastalığın görülme olasılığı %30-40 olarak hesaplanmıştır. Anne ya da babadan herhangi birinin şeker hastası olması durumunda bu hastalığa yakalanma riski %20’lere kadar inmektedir.

Şeker hastalığına yakalanan kişiler incelendiğinde bu kişilerin genellikle aşırı kilolu kişiler olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum şeker hastalığında sağlıklı beslenmenin öneminin büyük olduğunu göstermektedir. Vücutta eksik olan insülin dengesinin ağlanması için aşırı çalışan pankreasa bir süre sonra yorulmaktadır. Hormonal bozukluklar, pankreas iltihapları, pankreas taşı ve tümörleri gibi hastalıklar insülin yetersizliğine sebep olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Acı bademin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.