Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Halsizlik nedenleri nelerdir

Halsizlik nedenleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Halsizlik Nedenleri
İnsanların özellikle bahar mevsimlerinde halsizlik şikayetleri çok fazla görülmektedir.Fakat her mevsim bu şikayetleri devam edenlerin bunun nedenlerini araştırmaları gerekmektedir.Halsizlik bir hastalık nedeni yada psikoljik çöküntü de olabilmektedir.

halsizlik nedenleri

Eksik enerji hissi olarak tanımlanabilecek halsizlik veya yorgunluk tıbbi nedenler, yaşam tarzı veya duygusal kaygılar ya da stres nedeniyle olabilir. Depresyon, anksiyete, çok fazla veya çok az uyku yorgunluğa neden olabilir.

Yorgunluk fiziksel zorlama, kötü beslenme alışkanlıkları, duygusal stres, sıkıntı veya uyku eksikliğinden kaynaklanabilir. Bazı durumlarda ise, yorgunluk tıbbi tedavi gerektiren altta yatan bir tıbbi sorun bir belirtisidir.
Halsizlik Neden Olur – Halsizliğin Nedenleri

Tıbbi Nedenler – Yorgunluk tiroid hastalığı, kalp hastalığı veya şeker hastalığı gibi altta yatan bir hastalığın işareti olabilir.

Grip
Anemi
Bazı hastalıklar (örneğin kalp, karaciğer veya böbrek hastalığı)
Hipotiroidi
Tüberküloz
Çölyak hastalığı
Addison hastalığı
Parkinson hastalığı
HIV
Kanser
Anoreksiya ya da diğer yeme bozuklukları
Vitamin ve mineral eksikliği
Bazı ilaçlar şiddetli yorgunluk gibi yan etki yaparlar. Bu tür ilaçlar şunlardır: Ambien, Claritin, Klonopin, Depo-Provera, loratadine, Strattera, Valtrex ve Wellbutrin.

Yaşam tarzı ile ilgili nedenler – Yorgunluk hissi sıklıkla uykusuzluk, aşırı iş yükü ya da sağlıksız alışkanlıklardan kaynaklanabilir.

Uykusuzluk

Çok fazla uyku

Alkol ve uyuşturucu

Egzersiz eksikliği

Kötü beslenme – sağlıksız ve düşük kalorili beslenme sonucu vücut günlük kullanım için yeterli enerjiyi sağlayamaz. Bu da yorgunluğa sebep olabilir.

Psikolojik nedenler – Yorgunluk depresyon, anksiyete ve stres gibi ruh sağlığı sorunlarından dolayıda oluşabilir.

Doktorunuz ayrıca tıbbi geçmişi, mevcut yaşam tarzı, beslenme, son zamanlarda yaşanılan olayları sorabilir. Anemi veya hormonal sorunlar gibi nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için kan tetkikleri, idrar testleri isteyebilir.

Kısaca özetlemek gerekirse yorgunluk fiziksel zorlama, duygusal stres, sıkıntı veya uyku eksikliğinden kaynaklanabilir. Ancak, aynı zamanda daha ciddi bir psikolojik ya da fiziksel bozukluğun bir belirtisi olabilir.

Yorgunluk yeterli uyku, iyi beslenme ya da düşük stres ortamına rağmen devam ediyorsa doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Yorgunluk, sık görülen bir semptomdur ve genellikle ciddi bir hastalığa bağlı değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Acı bademin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.