Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Grip nasıl geçer

Grip nasıl geçer

Sponsorlu Bağlantılar

Grip nasıl geçer

Grip nasıl geçer

Kış mevsiminde kişiden kişiye bulaşan gripten kaçınmak kolay değildir. Ancak hastalandıktan sonra yaptıklarımız hastalık süresinin daha rahat geçmesine ve iyileşmeye fayda sağlar. Bunlardan bazılarını maddeler halinde sıraladık:

– Yapılması gereken ilk iş bir doktora danışmaktır. Doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçlar size iyi gelmediği gibi size kötü de gelebilir. Çünkü grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar benzer semptomları gösterir ancak farklı tedavileri vardır.

– Grip sırasında vücut su kaybeder. Bu nedenle sıvı tüketimi önemlidir. Saf suyun yanı sıra bedeni rahatlatan besinler tüketilmelidir. Tavuk suyuna çorbaya limon ilave ederek tüketilmeli, bol bol c vitamini alınmalıdır. Bunun yolu da kış meyvelerinden olan turunçgil (mandalina, portakal, greyfurt) tüketmektir. Ayrıca bitki çayı çok önemlidir. Akşamları bir bardak ıhlamur çayı içmek size yardımcı olacaktır.

– Gripte karşılaşılan en büyük semptomlardan birisi de burun akıntısıdır. Burun tıkanıklığına yardımcı olması ve burnu temizlemesi açısından tuzlu su önemlidir. Bir bardak suyun içine katılan bir çay kaşığı tuz iyice karıştırılır ve burna iyice çekilip sümkürülür. Bunu günde 3-5 sefer yapmak gereklidir. Burun akıntısı kötü veya zararlı bir şey değildir. Burnu temizlemek vücut için faydalıdır.

– Grip sırasında bol bol istirahat edilmelidir. Hastanın vakit geçirdiği oda havalandırılmalı, temiz hava alması sağlanmalıdır. Bütün bunlar hasta kişinin kendini daha iyi hissetmesine ve iyileşme sürecinin rahat geçmesine fayda sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Gripten korunma yolları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitamini nedir hangi besinlerde bulunur

Sponsorlu Bağlantılar C vitamini insan vücudunun üretmediği ve insanların dışarıdan besinler yolu ile almak zorunda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.