Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Göz Kusurları Nelerdir

Göz Kusurları Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Göz kusurları nelerdir kısaca

Göz kusurlarının bir çok nedenleri olabiliyor. Göz kusurları genetik veya sonradan olabiliyor. Bunların bazılarının tedavisi mümkün, bazılarınsa mümkün olamıyor
göz kusurları

1) Renk körlüğü: Kırmızı ile yeşili, mavi ile pembe gibi renkleri ayırt edememe durumudur. Renk körlüğünün eşeye bağlı kalıtsal bir hastalık olduğunu ve erkeklerde daha çok görülür.

2) Total renk körlüğü: Bu hastalık da kalıtsaldır. Hastalıkla ilgili genler X ve Y kromozomlarının homolog bölgesinde bulunur. Total renk körleri hiç renk göremezler, yani çevrelerini siyah-beyaz olarak algılarlar.

3) Miyopluk: Uzaktaki cisimlerin iyi görülememesidir. Bunun nedeni, görüntünün sarı beneğin ön tarafına düşmesidir. Görüntünün sarı beneğin ön tarafına düşmesine, göz merceğinin kırıcılığının çok fazla olması ya da arka odanın normalden uzun olması sebep olur. Bu tür göz kusuru (miyopluk) kalın kenarlı mercek (ıraksak mercek) kullanılarak giderilebilir.

4) Hipermetropluk: Yakındaki cisimlerin iyi görülememesidir. Bu göz kusuru miyobun tersi olarak, gözmerceğinin az kırıcılık yapmasıyla ya da arka odanın normalden kısa olmasıyla ortaya çıkar. Hipermetrop olan kişilerde görüntü, sarı beneğin arkasına düşer. Bu göz kusuru ince kenarlı (yakınsak) mercek kullanılarak tedavi edilebilir.

5) Astigmatlık: Kornea tabakasının bozulmasıyla oluşur. Korneanın bozulması yüzünden ışığın geçişi düzensizleşir ve ışınlar retinaya dağınık olarak düşer: Bu göz kusuru, silindirik mercek kullanılarak düzeltilebilir.

6) Presbitlik : Yaşlılık nedeniyle oluşur. Bu tür kişilerde göz merceği esneme yeteneğini yitirir ve esneyemediği için de uyum yapamaz. Hastalık ince kenarlı mercek kullanılarak tedavi edilmeye çalışılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Gözün koruyucu organları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitamini nedir hangi besinlerde bulunur

Sponsorlu Bağlantılar C vitamini insan vücudunun üretmediği ve insanların dışarıdan besinler yolu ile almak zorunda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.