Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Ekmek ve tahıl grubunun vücudumuz için önemi nedir

Ekmek ve tahıl grubunun vücudumuz için önemi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Ekmek ve tahıl grubu vücudumuz için nasıl bir önem taşır

Saflaştırılmamış tahıllar, başta B1 vitamini (tiamin) olmak üzere; B12 dışındaki B vitaminleri yönünden zengin olduklarından günlük beslenmede önemli yer tutar.

Tahıllar, Türk toplumunun temel besin grubudur. Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve benzeri ürünler, bu grup içinde yer alır.

Tahıl ve tahıl ürünleri vitaminler, mineraller, karbonhidratlar (niflasta, lif) ve diğer besin ögelerini içermeleri nedeniyle, sağlık açısından önemli besinlerdir. Tahıllar, protein de içerir. Bu proteinin kalitesi düşük olmakla birlikte; kuru baklagiller ya da et, süt, yumurta gibi besinlerle bir arada tüketildiklerinde protein kalitesini artırabilir.

Tahıllar, ayrıca bir miktar yağ da içerir. Tahıl tanelerinin yağı, vitamin E yönünden zengindir. Tahıllarda A vitamini aktivitesi gösteren ögelerle, C vitamini hemen hemen yoktur. Tahıllar B12 dışındaki B grubu vitaminleri açısından zengin, özellikle B1 vitaminin (tiamin) en iyi kaynağıdır. Bu vitaminler tahıl tanelerinin çoğunlukla kabuk ve özünde bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Cep telefonlarının verdiği zararlar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.