Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Düzenli uykunun faydaları nelerdir

Düzenli uykunun faydaları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Düzenli uykunun faydaları

Düzenli uykunun sağlık için faydaları çok fazladır.Uyku dinlenme haricinde sağlığımızın özellikle ruh ve beden sağlığının da düzenli olmasını sağlamaktadır.
uyku düzeni ve faydaları
İnsanların, biyolojik saate göre düzenli bir şekilde günlük hayatın bir parçasını oluşturan uyku insan vücudunu yeniden restore ediyor. Derin uyku, vücutta protein sentezinin, hücre mitozunun ve büyüme hormonu salgılanmasını artırır ve adrenalin ve kortikosteroidler gibi katabolik hormonların salgısını ise azaltmaktadır.

Vücudun sağlığını ve performansını da düzenli uyku uyuyarak artırabilirsiniz. Kronik uykusuzluk iş gücünü azaltmakta ve mental kabiliyetleri kısıtlamaktadır. Uyku döneminde başta merkezi sinir sistemi olmak üzere solunum, dolaşım, kas ve iskelet sistemi gibi organizmanın büyük bölümü tamir edilmektedir.

Uykuda düzeninde bir bozukluk yaşyandığında tamir edilemeyen sistemler verimsiz çalışmaya başlar. Uyku, insanlık tarihi kadar eski, hala birçok bilinmeyen yönü olan bir olaydır. Uykusuzluk, isanların günlük hayatlarını olumsuz etkileyen, psikolojik dengelerini bozan, uzun süre devam ederse ölüme bile sebebiyet veren bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Acı bademin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.