Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Dişlerimizin sağlığı için yararlı ve zararlı olan şeyler nelerdir

Dişlerimizin sağlığı için yararlı ve zararlı olan şeyler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Dişlerimizin sağlığı için yararlı ve zararlı olan şeyler

Vücudumuz için her besin dişlerimizin hem yaralı hemde zararlı olabilir.Diş sağlığımız için besinleri tüketirken ne kadar tüketmeli ve neler yapmalıyız.
Dişlerimizin sağlığı için yararlı ve zaralı olanla nelerdir

Dişlerimizin sağlığı için yararlı olanlar
Peynir: Peynir ağzın PH dengesini ayarlamaya yardımcı olur. Çürüklere karşı dişleri koruyup, yeni çürükler oluşmasını engeller.
Su: Gün boyunca mümkün olduğu kadar su tüketin veya en azından su ile ağzınızı çalkalayın çünkü su ağzı yıkayarak besin artıklarını bir miktar temizler, asitli gıdaların asidik etkisini azaltır ve diş etlerini yıkar.

Şekersiz sakız: Sakız çiğneyerek dişlerin üzerini bir miktar besin artıklarından uzaklaştırmış ve diş etlerine masaj yapmış olursunuz.Ayrıca sakız çiğneyince fazladan salgılanan tükürük etkisi ile çürük riskini azaltırsınız.

Lifli yiyecekler: Lifli yiyecekler dişleri iki yolla korur.Bunlar ekstra çiğnemeyi gerektiren yiyeceklerdir.Bu ekstradan çiğneme tükürük salgılamayı sağlar,yani çürük riskini azaltır.Ayrıca kereviz gibi lifli ya da sert yapıdaki yiyecekler diş etlerine masaj yapar ve diş aralarını temizler.

Süt: Kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan süt çocuklarda kemik ve diş oluşumunda büyük etkiye sahiptir.Ayrıca süt nemlendirici kayganlaştırıcı etkisiyle dişler için fayda sağlamaktadır.

Yeşil Çay: İçindeki kateşin maddesi ile ağızdaki bazı bakterileri öldürerek hem çürük riskini hem de ağız kokusunu azalttığı bilinmektedir.Ayrıca ağız kanseri riskini de azalttığı düşünülmektedir.

Balık: Fosfor içerdiğinden dolayı haftada 1 kez balık tüketilmesi kemik ve diş dokusuna faydalı olacaktır.

Dişlerimizin sağlığı için zararlı olanlar

Şeker: Şekerli gıdalar;çikolata,karamel ya da öksürük şurubu,formu ne olursa olsun dişlere yapışır,boşlukları doldurarak bakteri üremesine açık bir ortam oluşturur ve diş çürüklerine neden olur.

Nişastalı gıdalar: Nişasta kompleks karbonhidratlar içerir.Ağızda sıkışan ufacık bir parça ekmek ya da patates milyonlarca bakteri oluşumunu ve dolayısıyla çürük ya da diş taşı oluşumunu tetiklemektedir.

Asitli-gazlı içecek ve yiyecekler: Dişin mine tabakasını aşındıran fosforik ve sitrik asitler içerirler.Ayrıca birçoğu şeker de içermektedir.Enerji içecekleri,kola ve limonata gibi içecekler bu grupta sayılabilir.Asitli yiyecek ve içecekleri mümkün olduğunca az tüketmeye çalışın.

Alkol ve çay-kahve gibi kafeinli içecekler: Ağız kurumasına neden olurlar.Böylece hızla plak oluşur.Alkol ve kafeinli içecekleri tükettikten sonra ağzın su ile çalkalanması ağız kuruluğunun etkilerini bir miktar azaltacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Yemek öncesi temizliğin sağlıklı yaşam içim önemi nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.