Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Dil hastalıkları nelerdir

Dil hastalıkları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Dil hastalıkların isimleri

Tat alma ve konuşmamızda etkili olan dilimizde de zaman zaman bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunların bazıları kendiliğinden iyileşse de bazıları için ciddi tedaviler gerekmektedir.

dil hastalıkları
Kızıl hastalığı: Dilin yüzeyini kırmızı küçük kabarcıklar kaplar. Halk tarafından çilek hastalığı olarak da bilinir.

Dil yanması: genelde mide içerisinde yaşanan gastrit ve ülser gibi rahatsızlıklardan kaynaklanan nedenler giderildiğinde geçen bir hastalıktır.

Dildeki pas: Ateşli hastalıklar, boğazdaki kuruluklar dilde beyaz bir tabaka oluşturur. Buna pas denir. Pasların durumu vücuttaki diğer hastalığı işaret edebilir.

Dil iltihaplanması: Dil apselere karşı çok büyük bağışıklık gösterse de bazı durumlarda iltihaplanabilir. Dili bilinen bir madde tahriş etmekteyse o maddeden uzak kalınmalı.

Dil kanseri: Ağız bölgesinde meydana gelen beş kanserden biri dil kanseridir. Daha çok dilin kenarlarında veya sınırlarında görülür. Yapılan araştırmalara göre dil kanseri çoğunlukla pipo içenlerde ve fazla alkol alanlarda görülüyor.

Dilde yaralanma: Konuşma, yemek yeme vb işlemler sırasında, zedelenmiş diş ve dolgularla kazara ısırma sık olabildiğinden travmatik yaralar da sık görülebilir. Dilde sinir uçları yoğun olduğundan vücudun birçok organına kıyasla ağrıya daha duyarlıdır. Bu tür yaralar hızla iyileşebilir.

Dilde yara : Ağız içi aftlar, allerjik reaksiyonlar, ağız içi herpes yaraları, bakteriyel enfeksiyonlar, tüberküloz/frengi yaraları, bazı dermatolojik hastalıklara eşlik eden ağız içi yaraları, kanserler, bağışıklık sistemi hastalıklarına bağlı yaralar sıralanabilir.

Dilde hassasiyet: Bazı asitli yiyecekler veya diş macunu/ağız çalkalama suyu, sakız, şekerleme gibi ürünlerin katkı maddeleri sonucu dilde hassasiyet artışına neden olabilir. Bazı ilaçlar da benzer etkiyi yaratabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Temiz bir çevrenin sağlığa yararları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitamini nedir hangi besinlerde bulunur

Sponsorlu Bağlantılar C vitamini insan vücudunun üretmediği ve insanların dışarıdan besinler yolu ile almak zorunda …

Bir yorum

  1. teşekürler ödevime çok yardımcı oldu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.