Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Çocuklarda ve bebeklerde kızamık belirtileri ve tedavisi

Çocuklarda ve bebeklerde kızamık belirtileri ve tedavisi

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda ve bebeklerde kızamık belirtileri  tedavisi

kızamık
Kızamık hatalığı nasıldır
Kızamık belirtileri
Bebeklerde kızamık
Kızamık

KIZAMIK

Solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Kuluçka süresi 10-14 gün kadardır. Çocuk virüsü aldıktan 1-2 hafta sonra belirtiler görülmeye başlar.

Belirtileri:
Ateş
Burun akıntısı
Kuru öksürük
Gözlerde çapaklanma, kanlanma acıma ve parlak ışığa duyarlılıkla başlar. Bu belirtilerden 2-3 gün sonra; ağzın içinde küçük beyaz benekler oluşur. 40 dereceye kadar yükselen ateş, döküntülerin oluşmasıyla düşmeye başlar. 4-5. günlerde kulak arkası ve yüzden başlayıp, gövdeye, kollara bacaklara yayılan kırmızı döküntüler oluşur. Yüzdeki ve boyundaki döküntüler birleşme eğilimindedir. Bu nedenle yüz şiş bir hal alır. Döküntülerin oluşmasıyla ateş düşer ve çocuk rahatlar. 6 ve 7. günlerde; döküntüler ve diğer belirtiler kaybolmaya başlar. 9. günde artık bulaştırıcılığı geçmiştir.

Siz neler yapabilirsiniz
♦ Sık sık çocuğunuzun ateşini ölçün. Ateşi yüksekse ılık suya batırılmış süngerle düşürmeye çalışın. Ateş yüksek seyrederken çocuğunuzu çok fazla giydirmeyin. Üstünü örtmeyin. Aksi taktirde birden yükselen ateşle havale geçirebilir.
♦ Çocuğunuzun bol sıvı almasını sağlayın. Özellikle ateşi yüksekse vücudunun susuz kalmamasına dikkat edin. Azar azar düzenli olarak içecek verin.
♦ Gözleri acıyorsa soğuk suya batırılmış pamukla gözlerini silin. Loş bir odada olmak çocuğunuzun gözlerini rahatlatır.
♦ Kızamığın özel bir ilacı yoktur, kendiliğinden düzelir, fakat yine de siz, tanıyı doğrulaması için doktorunuzu arayın. Doktorunuz kızamığı hafif geçirmek için 3 gün süreyle yüksek doz A vitamini önerebilir.
♦ Kızamık bazı önemli hastalıklara zemin hazırlayabilir. Döküntüden 1-2 gün sonra hâlâ yüksek ateş devam ediyorsa veya ateş düştükten sonra tekrar yüksek ateş ortaya çıkmışsa hemen doktorunuza başvurun. Bu durumda orta kulak iltihabı, zatürree, sinüzit gibi hastalıklar söz konusu olabilir. Bunların düzelmesi için doktorunuz uygun antibiyotikler önerecektir.

Kızamıktan sonra baş ağrısı, dalgınlık, havale geçirme ile ortaya çıkabilen ensefalit söz konusu olabilir. Bu durumda hasta yatırılıp takip edilmelidir.

Kızamıktan korunmanın en iyi yolu aşılanmadır. Kızamık aşısı 9 aylık bebeklere uygulanır. Yaşından sonra tek olarak veya kızamıkçık ve kabakulak aşıları ile birlikte tekrarı yapılır.
Kızamıklı bir çocukla temas eden kızamık aşısı olmamış bir çocuğun 1-2 gün içinde aşılanması gerekir. Aşının kuluçka süresi 7 gün, hastalığın kuluçka süresi 10 gündür. Böylece hastalık henüz oluşmadan önce aşının koruyuculuğu başlar ve kızamıktan korunulmuş olur. Ancak aradan 3 gün geçmişse aşılanma yapılmaz.

KIZAMIKÇIK

Hasta çocukların öksürük veya nefesinden bulaşır. Genellikle hafif seyrettiği için çocuğunuzun durumu iyi olabilir. Belli belirsiz geçirebilir. 14-21 günlük kuluçka dönemi vardır. Belirtiler virüsün alınmasından 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.
Belirtileri: Hafif soğuk algınlığı belirtileri ve kulak arkasındaki, boyundaki ve ensedeki bezelerde şişme ile başlar. 2 ya da 3. günden önce yüzde başlayıp, daha sonra aşağı doğru vücuda yayılan düz, pembe renkte, lekeli döküntüler görülür. Döküntüler dağınık şekildedir. Pek birleşme göstermez. Kızamık döküntüleri daha büyük ve seyrek olmasına karşılık, kızamıkçık döküntüleri daha küçük ve sıktır. 4. ya da 5. günden sonra çocuğunuzun durumunda genel bir iyileşme görülür. 9. ya da 10. günden itibaren çocuğunuz artık bulaştırıcı değildir.

Siz neler yapabilirsiniz
* Çocuğunuzun ateşini günde en az iki kez ölçün. Ateşi yüksekse düşürmeye çalışın ve bol bol sıvı almasına özen gösterin.
* Kızamıkçık çocuklar için önemli bir hastalık değildir, fakat gebe kadınlar için çok önemlidir. Hastalığı kapan hamile annenin doğacak çocuğunda önemli bozukluklar görülebilir. Bunun için çocuğunuzun hastalığının bulaşıcılığı geçene kadar dışarıya çıkartmayın.
* Hastalığın kızamıkçık olduğunu anlayabilmek için doktorunuza danışın.
* Döküntü öncesinde 1 hafta ve döküntü sonrasında 2 hafta bulaştırıcılık devam eder. Bazı çocuklar döküntü olmadan da kızamıkçık geçirebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Acı bademin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitamini nedir hangi besinlerde bulunur

Sponsorlu Bağlantılar C vitamini insan vücudunun üretmediği ve insanların dışarıdan besinler yolu ile almak zorunda …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.