Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Burun hastalıkları ve nedenleri nelerdir

Burun hastalıkları ve nedenleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

burun hastalıkları

Bir çoğu kış aylarında daha çokgörülen burun hastalıkları genellikle üşütmeler yada alerjik nedenlerden dolayı olmaktadır.

1- Sinüzit :

Sinüslerin iltihaplanması sonucu sinüzit hastalığı oluşur. Bu hastalıkta baş ağrısı, soluk alıp verme güçlüğü ve burun tıkanması ortaya çıkar. İlaçla tedavi edilir.

2- Saman Nezlesi :

İlkbahar ve yaz aylarında polenlerin soluk alma sırasında vücuda alınan hava ile birlikte burna yerleşmesi sonucu oluşan alerjik hastalıktır. Şiddetli hapşırıklara ve suya benzer salgı üretilmesine neden olur. İlaç veya aşı ile tedavi edilir.

3- Burun Akıntısı :

Çeşitli hastalıklar nedeniyle burundaki mukoza tabakasının fazla mukus üretmesidir.

4- Burun Kanaması :

Burundaki kılcal kan damarlarının zedelenmesi sonucu kanama olmasıdır. Burna gelen darbeler ve sokulan yabancı cisimler sonucu veya ergenliğe veya tansiyona yükselmesine bağlı olarak görülür. Burun kanamalarının durdurulması için baş hafifçe öne eğilir, iki kaşın arasına buz konur ve burun kemikleri baş ve işaret parmağı ile (5–10 dakika) sıkılır. Bu sırada ağızdan nefes alınır ve yutkunulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Koruyucu sağlık hizmeti ne anlama gelir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
burun hastalıkları nelerdir
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.