Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Böbrek yetmezliği nedir kısaca

Böbrek yetmezliği nedir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Böbrek yetmezliği nedir nasıl olur

böbrek yetmezliği nedir

Böbreğin başlıca işlevleri vücut su, tuz, kalsiyum dengesinin sağlanması, idrar aracılığı ile zararlı maddelerin ve ilaçların vücuttan atılması ve hormon, şeker metabolizmasına olan katkılarıdır. Böbrek yetmezliğinde böbreğin bu işlevlerinde bozulma olur.
Böbreklerin çalışma kapasitesi zarar gördükçe vücuttaki su ve elektrolit dengesi bozulmaya başlar ve güçsüzlük, nefes darlığı gibi ilk belirtiler hissedilir. Bu noktada ayaklar ve bacaklar başta olmak üzere vücut genelinde şişlik meydana gelir. Böbrekler yeterli kapasitede çalışmadığı için idrar çok azdır. Başlangıçta sık görülen diğer böbrek yetmezliği belirtileri ise iştah azlığı, mide bulantısı ve kusmadır.
Hayati tehlikesi ve yüksek maliyeti sebebiyle zor bir hastalık olan böbrek yetmezliği ne kadar erken teşhis edilirse organ kayıpları ve yaşamsal risk o kadar düşmektedir. Bu nedenle böbrek yetmezliğinin başlangıç belirtilerini, teşhisi ve tedavisine yönelik genel kriterlerle ilgili temel bilgileri bilmek hayati öneme sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Türkiye'de organ bağışındaki yetersizlik ne gibi sonuçlar doğurur konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.