Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Besinleri vitamin kaybı olmadan tüketebilmek için nelere dikkat etmek gerekir

Besinleri vitamin kaybı olmadan tüketebilmek için nelere dikkat etmek gerekir

Sponsorlu Bağlantılar

Besinlerin içindeki faydalı maddeler ile vitaminlerini alabilmek için tüketimine dikkat etmek gerekir. Her besinin kendine göre bir özelliği olduğunu bilmeli ve özellikle pişirme şekillerini buna göre yapmalıyız.
Meyveleri tüketirken, öncelikle alınan meyve taze olmalıdır. İyi yıkanmalı ve kabukları yenen meyveler (elma gibi) kabuğu ile tüketilmeli Çünkü bazı meyvelerin kabuklarındaki vitamin daha fazladır.
Yeşil sebzeler, kısa sürede tüketilmesi gerek besinlerdir, uzun süre kalırsa tazeliğini yitirir. yeşil sebzeleri sirkeli su ile yıkamalı, pişirilmeden yene besinler çiğ yenmelidir. Haşlama yapılan sebzeler ya suyu ile tüketilmeli yada haşlanan yeşil sebze suları çorba yapımında kullanılarak çorbanın besin değerini arttırmış oluruz.
Et, Tavuk ve balık gibi ürünler kızartma yapılmamalıdır. Izgara olarak tüketilmeli yada haşlama yapılarak tüketilirse besin değerlerini korumuş oluruz. Izgara yapılan et, tavuk ve balıkğı çok pişirmeden tüketmeliyiz. Fazla pişmiş ürünün vitamin değerleri de kaybolur.
Sebzelerimizi alırken diri olması çok önemlidir. Diri sebze taze sebze demektir. Sebzeleri tüketirken kızarma yapmaktan sakınmalıyız. Kızaran sebzenin vitamin değerleri düşerken yağlı olacağından vücut için daha zararlıdır.
Sebzeler tencerede veya fırında pişirmek vitamin değerlerini korumak açısından daha doğrudur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Böbrek sağlığı için en faydalı besinler hangileridir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.