Başlangıç / Sağlıklı Yaşam / Akraba evliliğinin zararları nelerdir

Akraba evliliğinin zararları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Akraba evliliğinin zararları

akraba-evlilikleri
Her geçen gün akraba evliliklerinin zararları daha fazla bilinmekte ve insanların bu tarz evliliklerden kaçındıkları gözlenmektedir.Eskiden daha çok olan akraba evlilikleri artık az da olsa yine de küçümsenmeyecek derecededir.

İnsanlar birçok kalıtımsal hastalığın genlerini taşırlar ve anne ve babanın özellikleri bu genlerle çocuklara geçer. Akraba evliliklerinde anne ve baba aynı soydan geldikleri için aynı genin bozuk kopyasını taşıma yani herhangi bir genetik hastalığın taşıyıcısı olma oranı çok yüksektir. Bu durum doğacak çocuklarında hastalıklı doğma oranını arttırmaktadır.
Anne ve babanın ikisi de bir tane bozuk gen taşıyorsa ama çocuk sağlam geni aldıysa çocuk sağlıklı olur.
Çocuk anne ve babadan bir sağlam bir hastalıklı gen aldıysa taşıyıcı olur. Yani bebekte bir sağlık sorunu gözükmese bile, bir sonraki nesilde doğacak çocuklarda hastalık çıkma oranı çok yüksektir.
Anne ve babanın ikisinden de hastalıklı gen alan bir çocuk hasta olur. Mutlaka bir sağlık problemiyle dünyaya gelir.
Akraba evliliği sonucu dünyaya gelen bebeklerde ; göz, kulak ve şeker hastalıkları, kan hastalıkları, zeka geriliği, fenilketonüri ve bedensel bir engelle doğma en sık rastlanan hastalıklardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Acı bademin faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

C vitaminin faydaları ve özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar C vitaminin faydaları ve özellikleri C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Çeşitli hastalıklara yakalanma risklerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.