Başlangıç / Özlü Sözler / Çanakkale Savaşı ile ilgili ünlü özlü sözler

Çanakkale Savaşı ile ilgili ünlü özlü sözler

Sponsorlu Bağlantılar

çanakkale savaşı özlü sözler
Çanakkale savaşı ile ilgili atasözü gibi deyim gibi özlü sözler dünyadan ve ülkemizden önemli kişilerin ağzından söylenmiştir.

Çanakkale Seferi, Türk milletinin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini, can çekişen bir imparatorluk içinde kahraman bir milletin varlığını meydana koydu.
General Fahri BELEN

Müttefiklerin gayreti kalmamıştır. Türkiye insan membalarını (kaynaklarını) sarf ederek bitap (bitkin) kalmış, müttefikler, hissolunur derecede zayıflamamışlardır. Fakat Çanakkale Muharebesinin Rusya’nın akıbeti ve Balkanlardaki tesiriyle Türkler müteselli olabilirler.
Larşer

Türk askerinin savaş ve dövüş hususunda haiz bulunduğu evsafın bidayette layıkiyle takdir edilmemiş olması, İngilizler için felaket olmuştur…. Türk askerinin ne yaman muharip olduğunu, İngilizler kendileriyle dövüştükten sonra bitecrübe anlamışlardır.
İngiliz Generali Oglander

Yenilmez İngiliz donanmasının uğradığı akıbetten komutanlar değil, strateji kurallarını ihmal eden devlet adamları sorumludur. Boğazlar ve Trakya bölgesinde altı Türk kolordusu varken, donanmayı tahkim edilmiş bir Boğazdan geçirmek ve Boğaz kıyıları işgal edilmeden beş tümenlik bir kuvvei seferiyeyi İstanbul’a getirmek planının şansı çok azdı.
General Fahri BELEN

Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez

Çanakkale Savaşları, Avustralya ordusunun gelişimine birçok etkide bulunmuştur. İlk olarak Avustralya ordusu kuvvetlerinin bir yabancı tarafından değil, bir Avustralyalı subay tarafından idare edilmesini temin edecek bir uygulamaya başlanmıştır. Ve Çanakkale olayları, bu uygulamayı başlattı.
Avustralyalı Yarbay D. M. HORNER

Çanakkale Savaşları, savaşa İngiliz bayrağı altında katılan Yeni Zellandanın uluslaşma sürecine çok önemli katkılarda bulunmuştur. 1915’te Yeni Zellandalılar, kimliklerini İngiliz İmparatorluğu içerisinde tanımlamaktaydılar ve bağımsızlık kazanmak gibi istekleri yoktu.
Yeni Zellandalı Prof. Dr. J. PHİLLIPS

Çanakkale Savaşları, modern savaş tarihinde birleşik kara ve deniz savaşların başlangıcı ve ilk örneğidir.
Japon Prof. Dr. Em. Krg. Hideo MIKI

Harpte iki meşum (uğursuz) şey vardır. Bunlardan biri taş duvara körü körüne yüklenmek, diğeri kuvvetleri birtakım ayrı ve bağlantısız harekata dağıtıp körletmektir. Biz bu iki ahmaklığı yapmanın tehlikesiyle karşı karşıyayız.
İngiliz Başbakanı Asquith

Ordunun yardımı olmaksızın Filonun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zorunlu olduğunu anlıyorum.
Churchill

“Türkler, Çanakkaleyi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.
Churchill

‘ Bu Türk kıtaatının cesaret, metanet ve sebat cihetiyle takdir ve senaya liyakatı, her şüphenin fevkinde bulunmuştur. Donanmasının ateşiyle de, en müessir surette muavenet gören pek cesur bir düşman taarruzlarına karşı sayısız muharebelerde bu kıtaat mevkilerini muhafaza etmişlerdir.
Alman Generali Liman von Sanders

Avrupada hiçbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, Türklerle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Geliboluyu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı. Yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Halbuki, Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar.
General Tawshend

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız 19 Mayıs İle İlgili Sözler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Doğruluk ile ilgili güzel sözler

Sponsorlu Bağlantılar Doğruluk ile ilgili sözler Doğruları korumaktan korkmayınız. (Atatürk) Gerçek başarıların en geçerli yolu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.