Başlangıç / Özel günler geceler haftalar / Çanakkale savaşı hakkında bilgi

Çanakkale savaşı hakkında bilgi

Sponsorlu Bağlantılar

Çanakkale Savaşı (1915)

Çanakkale Cephesi, Birinci Dünya Savaşı sırasında açılmış bir cephedir. Bu cephede İtilaf Devletleri’ne bağlı kuvvetler ile Osmanlı Devleti ordusu arasında büyük kanlı çarpışmalar meydana geldi. Nusret Mayın Gemisi’nin boğaz sularına bir gecede döşediği mayınlara çarpan İngiliz donanmasına bağlı gemiler, aynı zamanda Türk topçusunun isabetli atışları karşısında daha fazla dayanamadı.

Çanakkale Savaşları olarak bilinen ve en şiddetlisi 18 MART 1915 yılında cereyan eden bu savaşta, dönemin en kuvvetli donanmaları Çanakkale Boğazını geçemeyerek boğazın derin sularına gömüldüler.

Karada devam eden ve yaklaşık 9 aya yakın süren süngü çarpışmalarında da yine Türk askerinin iman gücü ile yapmış olduğu ve tarihe altın harflerle yazdığı büyük karşı koyma vardır. Türk askerinin 19 Mayıs 1915’te Anzak Cephesi’ni yarmak için başlattığı gece saldırısı ile Avusturyalıların Boyun mevkiini ele geçirmek için 7 Ağustos 1915 tarihinde yaptıkları karşı saldırı, bu savaşların en fazla can kaybına sebep olan olaylarıdır.

Nihayet Türk askeri denizde olduğu gibi karada da düşmana geçit vermemiş, İtilaf Devletleri Boğazı geçemeyeceklerini anlayıp geri dönmek zorunda kalmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Enerji tasarrufu haftası ile ilgili güzel sözler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Resimli mevlid kandili mesajları

Sponsorlu Bağlantılar Resimli güzel mevlid kandili mesajları Mevlid kandili mesajları Sponsorlu Bağlantılar Önceki yazımız Mevlid …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.