Başlangıç / Kısa Yazılar / Nasrettin hocanın hayatı kısaca

Nasrettin hocanın hayatı kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Nasrettin hocanın hayatı
Nasrettin hoca bilge ve alim olmasının yanında eğlendirici ve eğitici fıkraları ile ünlenmiştir.
Nasreddin Hoca
Nasrettin Hoca, 1208 yılında yaşayan bilge ve alim insanlardandır. Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde dünyaya geldi. Babası Abdullah Efendi, annesi Sıdıka Hatun’dur. Babası ile annesi aynı köyde yaşamıştır. Köyünde imamlık yaptığından dolayı kendisine Hoca lakabı verilmiştir. Babası vefatı ile köyüne döner ve mesleğini yerine getirir. 1237 yılında Akşehir’e yerleşir ve din ile ilgili çalışmalarını burada devam ettirmiştir.

Nasrettin Hoca, çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda ders verdiği bilinmektedir. Kendisinin bu kadar ünlü olması başından geçen olaylara bağlanmıştır. Eşi dostu ile yaşadığı sorunlarda mantıklı düşünerek cevap vermesi ile halk arasında efsane olmuştur. İnsanlar arasında yaşanan sorunları çözerek cevaplandırmalar yapmıştır. Kısa zamanda ülke genelinde yayılarak fıkraları insanların hayatlarına şekil vermiştir. İnsanlara ders çıkartıcı sözleri ile insan gelişiminde önemli katkılarda bulunmuştur.

Halk kahramanı olarak insanlara karşı duruşu ve tavırlarından dolayı çok sevilmiştir. Nasret Hoca 1284 yılında vefat etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ağaçların milli ekonomiye faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
nasrettin hocanın hayatı kısaca
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Okuma yazma olmasaydı neler olurdu

Sponsorlu Bağlantılar Okuma yazma olmasaydı insanlar arasındaki iletişim olmazdı. Bir çok alanda işler yapılamazdı. İnsanlar …

2 Yorumlar

  1. çooooooooooook güzel olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.