Başlangıç / Genel Yazılar / Yasama yürütme yargı nedir kısaca

Yasama yürütme yargı nedir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Yasama yürütme yargı nedir

Devletin yönetiminde üç çeşit güç bulunmaktadır bunlar yasama, yürütme ve yargı olarak ayrılır. Bu kapsamda devletin yönetiminde verilen kararlar doğrultusunda yönetilmeye devam eder.
Yasama
Anayasa tarafından TBMM vekillerine verilen yetkiler olmaktadır. Kanunlar üzerinde değişiklik yapma ekleme ve silme. Bakanlar kurulunu denetleme. Bütçe ve hesap kanunları tasarlamak. Para basılmasına karar verilmesi. Savaş ilan etmek. Milletler arası antlaşmalar yapmak. Mahkeme tarafından verilen kesin ölüm cezalarını onaylamak.
Yargı
Yürütmeyi ve insanların yasal haklarını denetlemektedir. Hukuksal olarak yargıya dahil olan insanlar haklarını korumakla yükümlüdür. İnsanların özgürlük haklarını ile ilgili oluşacak sorunlarda kendilerine yasama tarafından verilen yetkiler çerçevesinde cezai işlem uygulama hakkı bulunur.
Yürütme
Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar kurulundan oluşmaktadır. Yargı ve yasalar tarafından verilen yetkileri kullanmak yetkili olan mercilerdir. Yasaların uygun şekilde yürütülmesidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ağaçların insanlara faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Topografya nedir

Sponsorlu Bağlantılar Topografya Bir kara parçasının doğal engebe ve özelliklerini kağıt üzerinde çizgilerle gösterme işi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.