Başlangıç / Genel Yazılar / Uluslararası insan hakları ile ilgili kuruluşlar

Uluslararası insan hakları ile ilgili kuruluşlar

Sponsorlu Bağlantılar

Dünyadaki insan haklarını koruma ile ilgili kuruşlar nelerdir

Uluslararası Af Örgütü: 1961 yılında İngiltere’de kurulmuştur. Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi ve diğer uluslararası standartlarca belirlenmiş her türlü İnsan haklarını savunma ve teşvik etmeyi amaç edinmiştir. Kuruluş, işkenceye karşı yürüttüğü kampanyalar sayesinde 1976 yılında Erasmus Ödülü,1977 yılında Nobel Barış Ödülü,ve 1978 yılında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Ödülü’nün sahibi oldu.

Birleşmiş Milletler (BM): Merkezi Amerikanın Newyork kentindedir. Uluslar arası barışı ve insanların güvenliğini sağlama ve barışçıl yollarla çözüm bulmak amacı ile 1945 yılında kurulmuştur.
Birleşmiş Milletler İNSAN HAKLARI EVRENSEL BİLDİRGESİNİ HAZIRLATIP üye devletlerin imzasına sunmuştur.Bu bildirgede insan hakları evrensel düzeyde hazırlanmıştır.

Avrupa Konseyi: Merkezi Fransa’nın STRASBOURG kentindedir. Avrupa konseyi 1950’ de Avrupa insan hakları sözleşmesini hazırlamıştır.Bu sözleşme ile üye ülkelerdeki insanları temel hak ve özgürlükleri güvence altına alınmıştır.

Helsinki Nihai Senedi (AGİK) : Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı tarafından 1975 yılında imzalanmıştır. Arnavutluk dışındaki tüm Avrupa ülkeleri ve ABD ve Kanada’nın imzaladığı bu belge, uluslar  arasındaki iş birliğini geliştirmek amacını taşımaktadır.Belgenin 7.maddesiyle insan haklarına ve temel özgürlüklerine saygı ilkesi ilan edilmiştir.

Çocuk hakları sözleşmesi: 1989’da kabul edilmiş, 1990 yılında yürürlüğe girmiştir.Türkiye bu sözleşmeyi 1994 tarihinde imzalamıştır.Bu sözleşme,18 yaşına kadar herkesin çocuk olduğunu kabul etmektedir.Çocuk hakları sözleşmesinde; çocuklar arasında ırkları,renkleri,dilleri,dinleri,siyasal inançları nedeniyle ayrım yapılamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Toplumun temel ihtiyaçları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kalabalık ile grup arasındaki fark nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kalabalık, bireylerin amaçları olmadan bir araya gelmiş ve aralarında bir iletişim olmayan topluluğa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.