Başlangıç / Genel Yazılar / Türk Hava Kurumunun görevleri nelerdir

Türk Hava Kurumunun görevleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Hava Kurumunun görevleri
Ülkemizin en gözde kurumlarından olan Türk Hava Kurumu Atatürk tarafından 16 Şubat 1925 tarihinde kurulmuştur.Bu kurumun ilk adı Türk Tayyare Cemiyeti idi.Daha sonra bugünkü adını almıştır.Türk Hava Kurumunun görevleri;
Türk Hava Kurumu

1) İzcilik ve havacılık kollarının kurulmasını özendirir, eğitim alan öğrenci sayısını artırmak ve tüm istemleri karşılayacak kabiliyete kavuşmak için çalışmalar yapar.
2) Bünyesinde bulunan Model Uçak, Paraşüt, Planör, Çok Hafif Hava Araçları, Uçuş Okulları ve Sanal Havacılık ve benzeri okullar ile izcilik, havacılık kolları ve havacılık kulüplerinin üyesi olan gençlere ücretsiz veya ücretli eğitim verir, eğitimi başarıyla tamamlayanlara FAI ve THK’ye ait sertifika, lisans, diploma ve bröve verir.
3) Başlangıç eğitiminde yetenekli, başarılı ve istekli olan öğrencileri geliştirme kurslarına alarak öğretmen ve milli takım adayı olarak eğitir.
4) Daha fazla öğrenciye eğitim vermek ve onların havacılığı bir yaşam biçimi olarak benimsemesini sağlamak amacıyla Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ile iş birliği içinde, eğitim merkezlerinin sayısını tüm yurt düzeyini kapsayacak şekilde artırır.
5) FAI’nin temsilcisi ve tek yetkilisi olarak Türkiye’deki havacılık kulüplerinin kurulmasını destekler, eğitim programlarının ve yönergelerinin hazırlanmasına yardımcı olur, kulüplerin denetimini yapar ve çalışma programlarını onaylar, çalışmalarını denetler ve koordine eder. Amaca aykırı çalışma yaptıkları saptanan kulüplerin desteklenmesi onaylarını kaldırır.
6) Uluslararası yarışmalara katılacak milli takımların oluşturulması ve eğitimini planlar, koordine eder.
7) Havacılık spor gösterileri, ulusal ve uluslararası yarışmalar düzenler, yurt dışında düzenlenen yarışmalara katılır.
8) Havacılık alanında ulusal ve uluslar arası rekorları tescil eder, onaylanmak üzere FAI’e bildirir ve yayınlar.
9) Gerekli yasal izinleri almak suretiyle, yurt dışında kurulmuş havacılık kurumlarına üye olur.
10) Havacılıkla ilgili gelişmeleri izler, milli yayınlar hazırlar, hazırlanan yayınları denetler, arşiv oluşturur ve araştırmacıların hizmetine sunar.
11) Kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının ilgili birimleri, havacılık eğitimi veren fakülteler ve diğer ilgili havacılık kuruluşları ile iş birliği yaparak, havacılığın her dalında eğitim birliğini sağlar, gerektiğinde eğitim verir veya eğitim alır, uçuş emniyetini sağlayıcı çalışmalarda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Haklarımız ve Sorumluluklarımız Nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
Türk Hava Kurumu ne işler yapar
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güzel sanatların sınıflandırılması

Sponsorlu Bağlantılar Güzel sanatlar geleneksel ve çağdaş (modern) olmak üzere iki ana biçimde sınıflandırılır. Geleneksel …

Bir yorum

  1. iyiki varsın Türk hava kurumu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.