Başlangıç / Genel Yazılar / Toplumsal yaşamda laikliğin önemi nedir

Toplumsal yaşamda laikliğin önemi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Laikliğin toplumsal yaşam açısından önemi nedir
Cumhuriyet yönetimi din özgürlü vermiş ancak devletim yönetimde dini ayırarak yasalarla idare edilmesini ön görmektedir.

Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrı tutulması anlamına gelen laiklik, Atatürk ilkelerinin en önemlilerinden biridir. Eğer bir devlette din ve devlet işleri ayrı değilse, bu durum epey bir karışıklığa neden olur.

Laiklik ilkesi kapsamında din kuralları asla resmi işlere karışmaz. Resmi işler devlet dairelerinde gerçekleşir ve hukuk kuralları hakimdir. Diyanet İşleri ise din işlerini yöneten mercidir. Hukuk laiklik yokken şer’i kurallara göre işlenmekteydi. Adalet burada sekteye uğramaktaydı. Buna ek olarak böyle bir hukuk dini duyguların sömürülmesini ve çeşitli problemler çıkmasını tetikliyordu.

Cumhuriyet rejiminin olmazsa olmazı olan laiklik ilkesi din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmamasının gerekliliğini ortaya koyar. Türkiye Cumhuriyeti bugün sağlam temellere dayanıyorsa bunun sayesindedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ağaçların insanlara faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Nitelikli insan ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar Nitelikli insan ne demektir Nitelikli insan çalışkan, eğitimli, becerisi kuvvetli, yeniliklere ve yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.