Başlangıç / Genel Yazılar / Osmanlıda fikir akımları nelerdir

Osmanlıda fikir akımları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlıda fikir akımları
Osmanlıda fikir akımları
Osmancılık
Osmanlı devleti sınırları içinde bulunan bütün milletlerin din, ırk ve mezhep farkı gözetmeksizin herkesin kanun önünde eşit haklara sahip olmasını amaçlamaktadır. Bu amaç Osmanlının bütünlüğünün ve dağılmasını önlemeyi hedeflemiştir.

İslamcılık
Bu akım 2. Abdülhamit dönemimde Osmanlıdaki gidişatın kötüye gitmesinin dinden uzaklaşma sebebi ile başlamıştır. Osmanlıdaki Müslümanları bir arada tutarak devletin gücünün artacağı savunulmuştur. Ancak 1. Dünya Savaşında İngilizlerle Araplar Osmanlıya karşı beraber savaşarak bu akım başarısız olmuştur.

Türkçülük
Osmancılık ve İslamcılık akımları etkili olmayınca yirminci yüzyılın başlarında ikinci Meşrutiyet döneminde Türkçülük akımı ortaya çıkmıştır. Devletin milli değerlerine sahip çıkmak ve korumayı amaçlayan bir akımdır.

Batıcılık
Gerilemeye başlayan Osmanlı devleti, Avrupa devletlerinin biliminden ve teknolojisinden faydalanarak batılı sempatisi başlamıştır. Batının tarzındaki yapılmayı amaçlayan yenilikler Osmanlı devletindeki batılılaşma akımını doğurmuştur.

Adem-i Merkeziyetçilik (Teşebbüs-i Şahsi)
Adem-i Merkeziyetçilik akımı Osmanlı içinde yaşayan vatandaşlara geniş özgürlükler verilmesini ve çeşitli etnik grupların federasyon gibi kendi siyasal yapısı içinde yaşamalarını savunmaktadır.
Ademi Merkeziyetçilik akımının öncülüğünü Ahrar Fırkası kurucusu Prens Sabahattin’in dir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kağıdın oluşum aşamaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Talas Savaşı kaç yılında ve kimler arasında yapılmıştır

Sponsorlu Bağlantılar Talas Savaşı kaç yılında ve kimler arasında yapılmıştır Talas savaşı 751 yılında yapılmıştır. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.