Başlangıç / Genel Yazılar / İnsanı diğer canlılardan ayıran özellikler nelerdir

İnsanı diğer canlılardan ayıran özellikler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

İnsanı diğer canlılardan ayıran özellikler kısaca

İnsan yaratılan varlıkların en kusursuzudur. İnsan bedenen diğer canlılara benzese de akıl ve ruh bakımından onlardan farklı bir özellik göstermektedir.

İnsanın diğer canlılardan farklı olduğu çok açıktır. İnsan aklı, iradesi, düşünme kabiliyeti, inancı ve sorumluluk sahibi olması açısından diğer canlılardan ayrılmaktadır. Bu nedenle insan Allah tarafından yaratılmış olan varlıkların en özelidir.

İnsanı tüm varlıklardan ayıran en temel özellik akıldır. İnsan bu özelliği sayesinde aklını kullanarak düşünebilir. Bazı hayvanlar çok hızlı koşarak insanları geçebilseler de insan aklını kullanarak o hayvanları geçmeyi başarabilir. Bunun için gerekirse çeşitli makineler icat eder. Kuşlar uçabilir ancak insan da aklı sayesinde uçağı icat etmiş ve istediği yere uçarak gidebilmiştir. Bu nedenle akıl ve bilgi insanı tüm canlıların önüne geçirebilmektedir.

İnsanın diğer canlılardan ayrılan bir diğer özelliği ise duygularının olmasıdır. İnsan merhamet, sevgi, öfke, adalet gibi pek çok duyguya sahiptir ve bu duygular insan davranışlarına yön verir. Bu duygular sayesinde insan diğer canlılardan ayrılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Ağaçların insanlara faydaları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
insani diger canlidan ayiran ozellikler, insani diger canlilardan ayiran ozelik
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güzel sanatların sınıflandırılması

Sponsorlu Bağlantılar Güzel sanatlar geleneksel ve çağdaş (modern) olmak üzere iki ana biçimde sınıflandırılır. Geleneksel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.