Başlangıç / Genel Yazılar / Hatay’ın defne sabunu nasıl yapılır

Hatay’ın defne sabunu nasıl yapılır

Sponsorlu Bağlantılar

Defne sabununun yapılışı kısaca

Defne sabunu nasıl yapılır

Defne sabununun temel maddesi defne yağıdır, o da defne meyvesinden elde edilir. Defne sabunu içindeki defne yağı ne kadar çoksa o kadar kaliteli olur.
Kırmızı üzüme benzeyen defne meyvesi toplandıktan sonra kazanlarda suyunu çekene kadar kaynatılır.Daha sonra telli tokmaklarda bu meyvelerin çekirdekleri kabuktan ayrılıncaya kadar dövülür.Daha sonra üzerine eklenen bir miktar su 100 derecede kaynatılır. Sonra meyvenin içindeki yağlar su yüzeyine çıkar. O yağ defne sabunu yapımında, kozmetik sektöründe kullanılır.

Sabun yapımı için bir de köstük dediğimiz sabuncu sodası kullanılır.Bu madde, yağın katılaşarak sabun haline gelmesini sağlıyor.Sabun yapımında kullanacağımız su mutlaka temiz olmalı. Bu hem sağlık hem de sabunun görünüşü için çok önemli.Temiz su köstüğün içindeki zararlı maddeleri alır, kalan maddeler de sabunu katılaştırır.

Kazanlarda ısınmış suyun içine defne yağlarını döküyoruz. Bir miktar da zeytinyağı ekliyoruz. Zeytinyağı ciltte yumuşaklık sağlar. Yüzde 2-3 gibi.
Köstük dediğimiz maddeyi suda erittikten sonra kazanımıza yavaş yavaş ilave ediyoruz. Elle üretim yaptığımız için büyük bir özen göstermemiz gerekiyor. Köstük eğer kaynarken karıştırılmazsa taşar, bu nedenle sürekli karıştırmak gerekiyor.Fabrikasyonda kurutma işini hızlı yapıyorlar ancak biz bu süreyi daha uzatıyoruz.

Böylece sabun daha uzun sürede, daha sağlıklı bir şekilde sertleşiyor. 20-30 dakikalık bir sürede sabun karışımı istenen kıvama gelir. Kazandan indirdiğimiz karışımı vakit geçirmeden kalıplara dökülür.Normal hava koşullarında bu kalıplarda karışım bir gün bekler.Kuruduktan sonra belli ebatlarda kesilir ve tekrar kuruması için serilir
Normalde, kuru sabunun kokusu su ile temas ettiğinde ortaya çıkıyor. Suyla ilk temasta bembeyaz bir köpürme yapar. Defne sabunu sağlık ve güzelliğin binlerce yıllık sırrıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Hatay'ın neyi meşhur konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
defne sabunu nasıl yapılır, defne sabunu yapımı, antakya ev yapımı sabunu nasıl yapılır, Defne sabunu nasil yapilor, defne sabunu yapılışı
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güzel sanatların sınıflandırılması

Sponsorlu Bağlantılar Güzel sanatlar geleneksel ve çağdaş (modern) olmak üzere iki ana biçimde sınıflandırılır. Geleneksel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.