Başlangıç / Genel Yazılar / Genleşme ve büzülmeye örnekler

Genleşme ve büzülmeye örnekler

Sponsorlu Bağlantılar

Genleşme ve büzülmeye örnekler
Genleşme ve büzülme ile örnekleri etrafımızda oldukça fazla görebiliriz. Örneğin annelerimiz evde konserve yaparken onları sıcak suya koyalar kavanoz kapaklar genleşir ve soğuyunca bu kapaklar büzüşerek kavanozu daha sıkı sararak hava almasını engellerler.
1. Elektrik telleri: Yazın elektrik tellerinin sarkar, kışın ise gerginleşir.
2. Gözlük çerçevesi: Gözlükçülerin, gözlük camını takmak için çerçeveyi ısıtır, genleşen çerçeveye cam yerleştirilir. Çerçeve soğuduğunda büzülür, camı sıkıca tutar.
3. Tren rayları: Tren raylarının yazın genleşir uzar. Kışın raylar büzülür ve kısalır. Raylardaki bu uzama ve kısalma dikkate alınarak aralarında boşluklar bırakılır. Genleşen ray uygun boşluk bulamaz ise eğrilir ve bozulur. Trenin devrilmesine neden olabilir.
4.Termometre: Termometre çalışması sıvıların genleşme ve büzülme özelliklerinden yararlanılarak yapılmıştır. Termometrenin baş kısmı (hazne) içindeki sıvı (Civa veya alkol) ısı etkisi ile genleşir. Borudan yukarıya doğru yükselir. Haznedeki sıvı soğudukça büzülür sıvı aşağıya doğru iner.
5.Termostatlar: Termostatlar metallerin genleşme ve büzülme özelliklerinden yararlanılarak yapılmıştır. Elektrikli ısıtıcı, ütü, fırın, buzdolabı, termosifon, çamaşır makinesi gibi araçlarda sıcaklığı ayarlamak için termostatlar kullanılır. Termostat içinde bulunan metal çiftlerinin genleşmeleri birbirinden farklıdır, sıcaklığın değişmesi ile metal çifti eğilir, elektrik devresini açma – kapama görevini yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Büzülme nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Nitelikli insan ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar Nitelikli insan ne demektir Nitelikli insan çalışkan, eğitimli, becerisi kuvvetli, yeniliklere ve yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.