Başlangıç / Genel Yazılar / Gençliğe hitabenin kısaca anlamı

Gençliğe hitabenin kısaca anlamı

Sponsorlu Bağlantılar

ataturkve genöliğe hitabe

Atatürk gençliğe hitabesinin anlamı kısaca

Atatürk gençliğe hitabenin başlangıcında Türk gençliğine seslenerek kendi ve devletinin varlığı için ilk ve en önemli görevinin ülkesinin bağımsızlığını korumak ve bunun için sonsuza dek savaşması gerektiğini söylüyor.
Kendi varlığının ve gelecek nesillerin devamı için en önemli görevin bu olduğu,bu görev yaşatmamız gereken en önemli hazinemizdir.Gelecekte yurt içinde ve yurt dışında bu düşünceyi zedelemeye calışan ve Türk devletinin temel direği olan bu düşünceyi yok etmek isteyecek bir cok güç ortaya çıkacaktır.Ne şekilde olursa olsun böyle kötülüklerle karşılaşlaşınca bunun farkına varmak, buna karşı bağımsızlığı ve cumhuriyeti korumak için bulundugun durumu düşünmeyecek ve bu uğurda her an savaşacakmıs gibi hazır olacaksın. Ne kadar ortam kötü olursa olsun insanlar buna inanmasada sen tek amaç uğruna savasmaya devam edeceksin.
Karşındaki düşmanlar ne kadar güçlü olursa olsun ülkenin her bi yanı işgal altında olursa olsun hatta devleti yönetenler kendi çıkarları derdine düşmüş dış güçlerin ülkeni işgal etmesine göz yumuyo olabilirler.A ynı zamanda bu kişiler hainlik içinde bulunabilirler.Millet yoksulluk ve yokluk içinde ,toplum bilinçsiz halde kendi derdine düşmüş olabilir.
Her ne durumda olursa olsun senin aklında ve kalbinde tek bisey olmalı.Oda devletin bağımsızlığı ve cumhuriyetidir.Bagımsızlıgı ve cumhuriyeti korumak için nefes aldığın sürece her ne olursa olsun savasmalı ve insanlarına bu bilinci aşılamalısın.
Bunları yapmak için sana ihtiyaç olan tek sey damarlarındaki asil kandır.
Bir türk genci o emsalsiz tarihini iyi bilmeli ve Türk Milletinin vermiş oldugu savaslardan kendine ders cıkarmalıdır. Türk milleti hiçbir zaman bir ülkeye bağımlı yaşamadı ve yaşamayacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kurum ve kuruluş nedir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güzel sanatların sınıflandırılması

Sponsorlu Bağlantılar Güzel sanatlar geleneksel ve çağdaş (modern) olmak üzere iki ana biçimde sınıflandırılır. Geleneksel …

Bir yorum

  1. çok güzel ve kısa teşeküürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.