Başlangıç / Genel Yazılar / Geçmişten günümüze saat çeşitleri nelerdir

Geçmişten günümüze saat çeşitleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Geçmişten günümüze saat çeşitleri

Zamanı belirlemek için kullanılan saatler, ilk defa Mısırlılar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Geçmişteki saatler ilkel olarak kullanılmaya başlasa da günümüzde daha teknolojik saatler kullanılmaktadır.

Güneş Saati: Yatay şeklideki bir düzeneğin üzerine yerleştirilen (mermer, taş, madeni) dikey mil sayesinde Güneşin hareketlerine göre zamanı ölçmektedirler. Ancak güneş saati geceleri işe yaramamaktadır.
gunes-saati
Su Saati: Özel bir kabın içine konulan suyun, başka bir yere aktarılması sonucu belirlenen süre ile zamanı ölçmektedir.
su-saati
Ateş Saati: Petrol lambasının alevi ile kısılan alevin cetvel üzerindeki yeri hesaplanarak zaman ölçülür. Gece ve gündüzü ölçer.
ates-saati
Mekanik Saat: Modern saatler arasında yer alır. Saatlerin içinde bulunan mekanizma sayesinde gece ve gündüz zamanını ölçer.
mekanik-saat
Kuvars Saati (Elektronik Saat): Enerjisini küçük pillerden sağlayan, kol saatleri,elektronik saatler grubuna girer. Pilleri bittiğinde değiştirilebilir.
kuvars-saati
Atom saati : Bilim adamları tarafından kullanılan Hidrojen veya sezyum atomunun potansiyel birer sarkaç olarak kullanıldığı saatlerdir. Hassas olarak zamanı ölçer.
atom-saati

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Çevre ile ilgili sivil toplum kuruluşları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
saat çeşitleri nelerdir
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kalabalık ile grup arasındaki fark nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kalabalık, bireylerin amaçları olmadan bir araya gelmiş ve aralarında bir iletişim olmayan topluluğa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.