Başlangıç / Genel Yazılar / Futbolun kuralları kısaca

Futbolun kuralları kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

futbol kuralları

Futbolun kuralları

Bu sporun kuralları Uluslararası Futbol Federasyonu (FİFA) tarafından belirlenmektedir. Futbol da temel kural olarak 11’er kişiden oluşan iki takım bulunmaktadır. Aynı zamanda bu takımların yedek kulübesinde 7 kişi bulunur. Oyun içinde bu yedek oyunculardan maksimum 3 tanesi sonradan oyuna dahil olabilir. Tabi ki ilk 11 den birinin çıkması şartıyla.

Oyun hakemler tarafından yönetilmektedir. Saha içerisinde 1 orta hakem 2 yan hakem ve birde 4. hakem olmak üzere 4 hakem vardı. FİFA getirdiği yeni düzenleme ile 1 orta hakem 2 yan hakem 2 kale arkası hakem 4. hakem olmak üzere hakem sayısını 6 ya yükseltmiştir. Maç süresine gelince; maç 45 dakikadan oluşan iki devreden oluşmaktadır. Bu iki devre arası en fazla 15 dakikalık bir mola verilmektedir.

Oyunun oynandığı saha 45 metre en ve 90 metre uzunluğundadır. Ulusal müsabakalarda bu 64-75 en ve 100-110 metre boyunda olmalıdır. Sahada bulunan kaleler 2.44 metre en ve 7.32 metre boyundadır. Kullanılan top ise 410-450 gram ağırlığında ve çevresi de 68-70 cm olmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Futbolun kuralları maddeler halinde konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Nitelikli insan neden önemlidir

Sponsorlu Bağlantılar İşini en iyi şekilde yapar. Zamanı ve enerjisinin iyi kullanır. Yaptığı işlerde başarılı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.