Başlangıç / Genel Yazılar / Eskiden oynan oyunlar nelerdir

Eskiden oynan oyunlar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Eskiden oynana oyunlar çocuklar için daha iyiydi. arkadaşları ile birlikte oyun oynuyorlardı. Şimdi çocuklar daha çok tek başlarına bilgisayarlarda takılmaktadırlar.

YAKAN TOP: Bizler yakan top olarak adlandırsak ta bazı bölgeler buna yakar top demektedir. Severek oynadığımız oyunlardan biridir. İki grup arasında oynanır. Ortada olan guruba rakip grup top atarak onu vurmaya çalışır. Topu yere düşmeden yakalarsa bir ek cana sahip olmaktadır.

TOPAÇ OYUNU: Bizim çevremizde topaç oyununu en çok erkekler oynamaktadır. Su damlası şeklinde tahta topacın ucunda çivi şeklinde bulunan bir demir vardır. Uzun özel ipi ile bu topaca ip sıra ile dolanır ve yere doğru savrularak dönmesi sağlanır.

BİRDİRBİR:Bir kişinin ellerini dizlerine koyarak bir köprü oluşturur. Diğer kişilerde bu köprünün üstünden atlamaya çalışırlar. Atlayamayan olursa ebe o olur. Ebe olan üstünden atlanılan kişi olmaktadır.


MİSKET OYUNU:
Misket oyun erkeler arasındaki en rağbet gören oyunlarda biridir. Renkli ve özel misketleri olmaktadır. Bu misketleri yere dizerek diğer kişide bu misketleri elindeki misketle vurmaya çalışmaktadır. Kazanan bütün yerdeki misketleri alır.

YAĞ SATARIM BAL SATARIM OYUNU: Özellikle eskiden okullarda çok oynanan oyunlardandır. Öğrenciler yer çömelerek bir halka oluştururlar. Bir kişi elinde mendil ile oyunun şarkısını söyleyerek dairenin etrafında dolanır. Dairenin etrafında dolanırken mendili bir kişini arkasına bırakarak koşarak mendilini atanı yakalamaya çalışır. O kişi yakalanmadan dairedeki yerine oturursa ebe yeni kişi olur.


MENDİL KAPMACA:
Bir kişi elinde bir mendil tutar. belli bir mesafeden iki kişi aynı anda koşarak mendili yakalamaya çalışırlar. İlk mendili yakalayan oyunu kazanır.

KÖREBE: Körebe oyunu birden fazla kişi ile oynanır. Bir kişin gözleri bağlanarak görmeden diğer kişileri yakalamaya çalışmaktadır. Diğer kişilerde gözleri bağlanan arkadaşlarını etrafında dolanırlar.

SAKLAMBAÇ: Bir kişi duvar veya bir ağaça yüzünü dönerek sayı saymaya başlar. Diğer arkadaşlarda zaman dolmadan önce bir yerlere saklanır. Sayması biten ebe arkadaş diğer arkadaşlarının saklandığı yerleri sobe yaparak bulmaya çalışır. Yakalanan kişi ebe olur ve oyun bu şekilde devam eder .

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Çevre kirliliğini engellemek için neler yapabiliriz konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güzel sanatların sınıflandırılması

Sponsorlu Bağlantılar Güzel sanatlar geleneksel ve çağdaş (modern) olmak üzere iki ana biçimde sınıflandırılır. Geleneksel …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.