Başlangıç / Genel Yazılar / Demokrasinin Temel İlkeleri kısaca

Demokrasinin Temel İlkeleri kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Demokrasinin Temel İlkeleri maddeler halinde
Demokrasinin temel ilkeleri
Demokraside egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet bu egemenliğini millet vekili seçimi ile kullanmaktadır. Demokraside hürriyet ve eşitlik esas alınır. Demokraside herkes eşit haklara sahiptir. Din ve dil ayrımı yapılmaz. İnsanlar özgür düşünce ve düşündüklerinin söyleme hakkına sahiptir.

a. Milli Egemenlik Demokraside egemenlik halka aittir. (Egemenlik; yönetme yetkisini ifade eder.) Halk, hür iradesiyle yönetime katılır ve yönetime yön verir. Günümüz demokratik yönetimlerinde halkın iradesi ve egemenliği, belirledikleri temsilciler aracılığıyla gerçekleşir. Halk temsilcilerini seçer; temsilciler de halk adına yasalar yapar. Ülke bu yasalara göre yönetilir.

b. Seçme-seçilme hakkı: Demokrasilerde temsilciler seçimle belirlenir. Serbest seçim, açık sayım ilkesi geçerlidir.

c. Katılım: Yurttaşlar seçme ve seçilme haklarıyla yönetime iradesini yansıtır. Demokratik uygulamalarla alınan kararlar halk tarafından daha kolay benimsenir. İnsanlar kendi koydukları kuralları genellikle çiğnemezler.

d. Özgürlük: İnsan hakları ve özgürlükleri demokrasinin vazgeçilmezleridir. Demokrasinin olmadığı yerde özgürlük ve insan hakları, özgürlük ve insan haklarının olmadığı yerde de demokrasi olmaz.

Demokrasi, özgürlük ve insan haklarını korur.

e. Eşitlik: Demokraside eşitlik, yasalar önünde eşitliktir. Herkes yasalarla kendisine tanınan haklardan eşit biçimde yararlanır.

f. Çoğulculuk : Demokraside her görüşe, anlayışa, inanışa saygı gösterilir. Seçimlere birden fazla siyasi parti katılır. Böylece farklı görüş ve düşünceler yönetimde kendini ifade olanağı bulur.

g Çoğunluk : Demokraside çoğunluk ilkesi aranır. Seçimlerde çoğunluğu elde eden parti iktidar olur. Diğer partiler de muhalefeti oluşturur. Demokrasilerde çoğunluğun yanında azınlığın da hakları korunur.

ı. Hukuk devleti:  Hukuk Devleti, yurttaşlarına hukuk güvenliği sağlayan, yöneticilerin de hukuka bağlı olduğu devlettir. Hukuk devletinde yargı bağımsızdır. Devletin yaptığı bütün işler yargı denetimine açıktır.

j. Kuvvetler ayrılığı: Demokrasilerde kuvvetler ayrılığı (yasama, yürütme, yargının ayrı organlarda temsil edilmesi) ilkesi uygulanır. Kuvvetler ayrılığı ilkesi iktidar tekelini kıran bir uygulamadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İslamiyet Öncesi ve Sonrası Türk Destanları Açıklamalı Şeması konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
demokrasinin temel ilkeleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Nitelikli insan ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar Nitelikli insan ne demektir Nitelikli insan çalışkan, eğitimli, becerisi kuvvetli, yeniliklere ve yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.