Başlangıç / Genel Yazılar / Çin seddi ne zaman niçin yapılmıştır kısaca

Çin seddi ne zaman niçin yapılmıştır kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Çin seddi nedir ne zaman yapılmıştır.
Çin seddi

Çin Seddi; insanın yaptığı en uzun savunma hattıdır. Günümüzdeki uzunluğu 2500 km olsa da aslında 6000 km olarak yapılmıştır.

Bu yapılanmanın temelleri ilk olarak M.Ö 7. yy’da Vhu Krallığı tarafından Henan eyaletinde atılmıştır ancak ilk set çok da uzun değildir. Daha sonraki dönemlerde Hun, Tunguz ve Moğolların saldırıları artmaya başlamış ve bu uygarlıkları fazlasıyla rahatsız etmiştir Dönemin imparatoru Qin Shin Huang, M.Ö 3. yy’da bu alanı boydan boya kapatma düşüncesiyle aşılmaz duvarlar inşa ettirmeye başladı.
Son olarak Ming Hanedanı seddi onarmış ve savunma amaçlı kullanmıştır. Çinliler Türk- Moğol istilasından korunmak amacıyla inşa etmiştirler.

Çin mimarlığının en eski yapıtıdır. O kadar büyüktür ki uzaydan dahi görülebilmektedir. Günümüzde ise ülkesine turizm katkıları sağlamaktadır. Ayrıca 2007 senesinde Dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak seçilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Suda Batan ve Batmayan Cisimler Nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Nitelikli insan ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar Nitelikli insan ne demektir Nitelikli insan çalışkan, eğitimli, becerisi kuvvetli, yeniliklere ve yeni …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.