Başlangıç / Genel Yazılar / Cahit Arf hayatı kısaca

Cahit Arf hayatı kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Cahit Arf kimdir hayatı ve eserleri nelerdir
Cahit Araf matematik alanında çalışmalar yaparak bir matematik dehası olduğunu kanıtlamıştır.
Cahit Arf

Cahit Arf; 1910 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimi Fransa’da Ecole Normale Superieure’de almıştır. Üniversite eğitimi sonrası Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmenliği görevi yapmıştır. Ardından ise İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçent adayı olarak vazifede bulunmuştur. Bir dönem doktora eğitimini tamamlamak amacıyla Almanya’ya gitmiştir.

Doktorasını tamamlayan Cahit Arf, Türkiye’ye geri dönüş yaptığı dönemde İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde profesör ve ordinaryus profesörlüğe terfi etmiştir. Bu görevleri 1962 yılına kadar sürdürmüştür. O yılın ardından ise Robert Koleji’nde Matematik öğretmenliği yapmıştır. 1964 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunda bilim kolu başkanlığına getirilmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri’ne giden Arf, araştırma ve inceleme faaliyetlerine devam etmiştir. 1967 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olmuştur. 1980 yılında ise emekli olarak öğretmenlik hayatına son vermiştir. TÜBİTAK’a bağlı Gebze Araştırma Merkezi’nde çalışmıştır. 1985 ve 1989 yılları arasında kendisi Türk Matematik Derneği başkanlığını üstlenmiştir.

Cahit Arf, 1997 yılında geçirdiği kalp rahatsızlığı sonucunda hayatını yitirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız İbni Sina hayatı kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güzel sanatların sınıflandırılması

Sponsorlu Bağlantılar Güzel sanatlar geleneksel ve çağdaş (modern) olmak üzere iki ana biçimde sınıflandırılır. Geleneksel …

Bir yorum

  1. bu güzel bilgiyi yazan kimse sağolsun tam istediğim gibi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.