Başlangıç / Genel Yazılar / Besinleri saklama yöntemleri nelerdir

Besinleri saklama yöntemleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Besinleri saklama yöntemleri

Besinleri saklamanın bir çok yöntemi vardır. Bu yöntemleri doğru bir şekilde yaparsak besinlerimizi uzun süre saklayabiliriz.

Tuzlama yöntemi: besinlerdeki mikropların çoğalması önleyerek uzun süre saklanmasını sağlar. Mesela salamura olarak yapılan zeytin, turşu, peynir gibi ürünler.

Şekerleme yöntemi: şekerleme yöntemi de tuzlama yöntemi gibidir. Besinleri mikroplardan arındırarak uzun süre saklanmasını sağlar. Reçeller,şuruplar ve meyve konsantreleri gibi.

Sirke yöntemi: Genelde Patojen mikroorganizmaları sirkeli ortamı sevmezler. Sirke ile yapılan yöntem ile besinler uzun süre saklanır. Turşu gibi

Kavurma yöntemi: Kavuran besinler mikroplardan arınır. Tuz ve ısı birleşerek besinin uzun süre saklanmasını sağlar. Et kavurması gibi

Tütsüleme yöntemi: Tütsüleme yöntemi daha çok kısa süreli saklama yöntemidir. Bazı etler ve balıklar tütsüleme yöntemi ile saklanır.

Kurutma yöntemi: Kurutma yöntemi eski yöntemlerden biridir. Besinleri kurutularak suyu çekilir ve uzun süre saklanabilir. Bir çok sebze ve et kurutularak saklanır.

Vakumlama yöntemi: Bu yöntem tek başına bir besin saklama yöntemi değildir. Pozitif veya negatif soğukla saklama yöntemiyle birleştirilerek kullanılır.

Işınlama yöntemi: Ultraviole ışınlarıyla mikropları etkisiz hale getirme yöntemidir.

Konserve yöntemi: Evlerde de yapılan bir yöntemdir. Kapalı ve hava almayan kutu ve kavanozların içinde besinler saklanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Doğanın dengesini korumak için neler yapmalıyız konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kalabalık ile grup arasındaki fark nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kalabalık, bireylerin amaçları olmadan bir araya gelmiş ve aralarında bir iletişim olmayan topluluğa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.