Başlangıç / Genel Yazılar / Barış Manço’nun kısaca hayatı

Barış Manço’nun kısaca hayatı

Sponsorlu Bağlantılar

Barış Mançonun hayatı

Barış Manço besteci ve yorumcudur. Yaptığı müziklerle ve farklı tarzı ile kendini kanıtlamıştır. Türk pop müziğini önemli isimlerindendir. Türk müziğine katkıları büyük olan Barış Mançonun şarkıları günümüzde hala büyük bir zevkle dinlenmektedir.
Barış Manço
Barış Manço kimdir
Barış Manço, 2 Ocak 1943’te İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Hakkı Manço, annesi ise Rikkat Uyanıktır. Ailesi savaş yıllarında doğan oğullarına Barış ismini vermişti. Öğrenimine Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda başladı ve Galatasaray Lisesinde devam etti. Buradaki eğitimi sırasında müzikle ilgilenmeye başlayan Barış Manço, okuldaki arkadaşlarıyla ‘Kafadarlar’ adlı bir grup kurdu. 4 Mayıs 1959’da babasını kaybetmesi üzerine Galatasaray Lisesi’nden ayrıldı ve Şişli Terakki Lisesi’ne gitti.

Liseden mezun olduktan sonra Belçika’ya giderek Belçika Kraliyet Akademisi’ne kaydoldu. Burada Belçikalı şair Andre Soulac ile tanışma fırsatı buldu. ‘Les Mistigris’ adlı bir grupta yer alarak Fransa, Belçika, Almanya, İsveç ve Çekoslovakya’da konserler verdi. 1964 yılında Fransızca dört parçadan oluşan EP çıkardı. 1969 yılında Belçika Kraliyet Akademisinden mezun oldu.

Türkiye’ye döndükten sonra ‘Kaygısızlar’ grubunda yer aldı. Çıkardığı 45’liklerden ‘Ağlama Değmez Hayat’la altın plak ödülünü kazandı. Bir süre sonra Kaygısızlar grubundan ayrıldı ve Fransa’da yeni bir grup kurdu.

1970 yılında Moğollar ile birlikte ‘MançoMongol’ isimli yeni bir grup kurdu. Fakat bu yeni grup uzun ömürlü olamadı. ‘Dağlar Dağlar’ plağı ile Platin Plak Ödülü’nü kazandı.

1972 yılında ‘Kurtalan Ekspres’ adlı grubu kurdu. Grubu ‘Kurtalan Ekspres’ ile beraber Türkiye´de ve yurt dışında birçok ülkede konserler verdi. Yaptığı 200´den fazla beste sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı. Ayrıca bu besteler Arapça, Japonca, Farsça, İngilizce ve Fransızca gibi birçok dile çevrilerek farklı sanatçılar tarafından yorumlandı. 1978 yılında Lale Manço ile evlendi.

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden biri olan Barış Manço, 31 Ocak 1999 günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Mektebi Tıbbiyenin toplumsal ve ekonomik yaşama etkileri neler olabilir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Nitelikli insan ne demektir

Sponsorlu Bağlantılar Nitelikli insan ne demektir Nitelikli insan çalışkan, eğitimli, becerisi kuvvetli, yeniliklere ve yeni …

3 Yorumlar

  1. barış manço bizim için en değerli şarkıcılarımızdan birisi

  2. Buse ,Gül KARAKAYA

    Teşekürler (emeyi geçen gerkeze)

  3. ne kadar güzel kafadarlar grubu olmuşlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.