Başlangıç / Genel Yazılar / Atık pillerin çevreye verdiği zararlar nelerdir

Atık pillerin çevreye verdiği zararlar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Atık pillerin çevreye verdiği zararlar

Atık pillerin çevreye verdiği zararlar

Atık pillerin boyutları küçük olabilir anacak doğaya verdikleri zarar oldukça fazladır. Pillerin içerisinde cıva, kadmiyum, kurşun, çinko, mangan, lityum, demir, nikel, kobalt gibi maddeler bulunmaktadır. Bu atık piller çevreye gelişi güzel atıldığı zaman çevreye ve canlılara zara vermektedir.

Pil gibi metal olan maddeler toprakta uzun süre kalılar, çabuk yok olmazlar. Atık piller zamanla toprağın yapısını bozarak toprağın verimliliğini etkiler. Daha sonra atık pillerdeki zararlı atıklar suya karışarak suların zehirlenmesine neden olar doğanın dengesini bozar. Atık piller canlı ve bitkileri tehlikeye sokarak ekosistemin bozulmasına neden olur.

Toprağa ve suya karışan atık piller insan hayatını da riske atmaktadır. İnsanlarda nörolojik hastalıklar, sinir sistemi hastalıkları, kanser, böbrek, karaciğer, kansızlık, tansiyon gibi hastalıklar görülmesine neden olur.

Çevreye atılan atık piller hem insanlara hemde doğaya zarar vermektedir. Atık pilleri çevreye zarar vermesini önlemek için etrafa gelişi güzel atmayalım. Çevreyi korumak için atık pilleri belirli noktalarda bulunan atık pil kutularına atalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Nitelikli insan gücünün ülke ekonomisine katkıları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Güzel sanatların sınıflandırılması

Sponsorlu Bağlantılar Güzel sanatlar geleneksel ve çağdaş (modern) olmak üzere iki ana biçimde sınıflandırılır. Geleneksel …

Bir yorum

  1. çok güzel atık pilleri çevreye atmamak ve belirli atık kutularına atmak gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.