Başlangıç / Fen / Temas gerektiren ve gerektirmeyen kuvvetler nelerdir

Temas gerektiren ve gerektirmeyen kuvvetler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Temas gerektiren ve gerektirmeyen kuvvetler
Temas gerektiren kuvvet
Fiziksel temas sonucu ortaya çıkan kuvvete temas gerektiren kuvvet denir.Temas gerektiren kuvvete örneklerden bazıları; televizyonu açmak için düğmesine basma, bir futbol topuna vurma, ekmeği elimizle bölme, kapıyı kapatmak için itme, makarnaya çatalı batırma, yerdeki bir cismi elimizle kaldırma, rüzgarın bir yaprağı havalandırması,yelkenli teknelerin rüzgar yardımı ile hareket etmesi gibi.
Temas gerektirmeyen kuvvet
Fiziksel temas olmadan cisimleri hareketettiren kuvvete temas gerektirmeyen kuvvet denir.Bu kuvvete örneklerden bazıları; Mıknatısın toplu iğneleri kendine çekmesi ya da itmesi, Saçımızı taradığımız plastik tarağın elektrik yüklenerek kağıtları çekmesi, yerçekimi örnekleri, topun yere düşmesi, yaprakların ağaçtan yere düşmesi, musluktan akan su gibi örnekler.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Bir futbol maçında kuvvetin etkisiyle topun hareketlerinde gözlenebilecek değişiklikler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İdrar borusu atıkları nereye taşır

Sponsorlu Bağlantılar İdrar borusu idrarın vücuttan dışarı atmasını sağlayan kısa borudur. Sponsorlu Bağlantılar Önceki yazımız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.