Başlangıç / Fen / Solunum sisteminde görev alan yapı ve organların her birinin yerine getirdiği görev ile yapısal özelliklerin ilişkisi nedir

Solunum sisteminde görev alan yapı ve organların her birinin yerine getirdiği görev ile yapısal özelliklerin ilişkisi nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Burun: havanın alındığı ve verildiği organdır. Alınan hava burundan geçerek ısınır ve nemlenir. Burun iç yüzeyinde bulunan kıllar Alınan havadaki tozları tutar.
Yutak: Burun, ağız boşluğu, yemek ve soluk borusunun açıldığı yapıdır. Burundan alınan hava yutaktan gırtlağa geçer.
Gırtlak: Soluk borusunun başlangıç kısmıdır. Gırtlak yardımıyla hava soluk borusuna iletilir. Ses oluşumunu sağlayan ses telleri gırtlakta bulunur.
Soluk borusu: Yapısında kıkırdak bulunan sert bir tüp şeklindedir.Havanın akciğerlere taşınmasını sağlar. Soluk borusunun iç yüzeyinde ince tüyler ve salgı üreten hücreler bulunur. Havayla gelen toz ya da polenler tüylerin ve salgının yardımıyla akciğerlere ulaşmadan geri atılır. Soluk borusuna bir cisim kaçtığında hemen öksürür ya da hapşırırız.
Diyafram: Akciğerlerin altında çizgili kastan oluşan uzun ve yassı bir yapıdır. Havanın akciğerlere alınıp verilmesinde rol oynar.
Akciğerler: Göğüs kafesi tarafından korunan akciğerler bir çifttir; pembe renkli yumuşak ve süngerimsi bir yapıya sahiptir. Soluk borusu iki kola yarılarak akciğerlere girer. Bu kollara bronş adı verilir. Bronşlar bir ağaç gibi daha ince kollara ayrılarak bronşçukları oluşturur. Bronşçuklar ise alveol denilen küçük hava keseleriyle sonlanır. Soluk borusundan gelen ve akciğerlere giren hava bronş ve bronşçuklar yoluyla alveollere iletilir. Tüm alveoller kılcal damarlar ile çevrelenmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kolumun kısa zamanda iyileşmesi kemik ve kaslarımın sağlıklı olması için ne yapmalıyım konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
Solunum sisteminin görev alan ve yapı ve organların her birinin yerine getirdiği görev yapısı ile ilişkisi nedir, Solunum sisteminde görev alan yapı ve organlar, Solunum ytapıları, solunum sisteminde gorev alan organlarin her birinin yerine getirdigi gorev ile yapisal ozelliklerin iliskisi nedir, solunum sisteminde gorev alan yapi ve organlarin gorev alan yapisal ozelliklerinin iliskisi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 3 oy, 5 üzerinden 3,33
Loading...

İlgini Çekebilir

Elektrik devresinde kullanılan malzemeler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Bağlantı Kablosu Pil Ampul Anahtar Duy Sponsorlu Bağlantılar Önceki yazımız Destek ve hareket …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.