Başlangıç / Fen / Solunum sistemi organları nelerdir

Solunum sistemi organları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Solunum sistemi organları

Solunum sistemi organları, Burun, Yutak, Gırtlak, Soluk borusu, Akciğerler, Bronş ve bronşçuklar

Burun: Solunumun başladığı ilk organdır. Soluduğumuz hava burundan alınır. Burada hava nemlenir ve ısınır. Burundaki kıllar da havadaki toz parçacıklarını tutmaya yarar.

Yutak: Ağızdan sonraki olan boşluktur. Üst kısmı ağız ve burun boşluğuna alt kısmı da, yemek ve soluk borusuna açılır. Burundan veya ağızdan gelen hava yutağa geçer.

Gırtlak: Yutak ve soluk borusu arasında bulunur. Kıkırdaktan oluşmaktadır. Gırtlağın içindeki ses telleri sesin oluşmasını sağlar. Gırtlak havanın soluk borusuna besinlerinde yemek borusuna gitmesini sağlar.

Soluk borusu: Gırtlak ile akciğer arasında bulunan kıkırdak oluşan boru şeklideki yapıdır. Soluk borusu gırtlaktan gelen havanın akciğerlere ulaşmasını sağlar.

Akciğerler: Akciğer biri sağda, diğer solda olmak üzeri iki tanedir. Süngerimsi bir yapısı vardır. Akciğerlerin yapısında alveol bulunur. Alveolların çevresi çok ince kılcal damarlarla çevrilidir.
Dışarıdan alınan hava akciğerlerdeki alveollere oradan da kılcal damarlara geçer. Akciğerle kan arasındaki gaz alış verişi alveol ile gerçekleşir.

Bronş ve bronşçuklar: İki kol ile akciğerlere bağlanan koldur. Akciğerlere gittikçe bir çok dala ayrılır. bu ince dallara da bronşçuklar denir. Bronşlar, soluk borusundan gelen havanın bronşçuklara iletilmesini sağlar.

solunum-sistemi-organlari

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Dolaşım sisteminin görevleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İdrar borusu atıkları nereye taşır

Sponsorlu Bağlantılar İdrar borusu idrarın vücuttan dışarı atmasını sağlayan kısa borudur. Sponsorlu Bağlantılar Önceki yazımız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.