Başlangıç / Fen / Duyu organların sağlığı için ne yapmalıyız

Duyu organların sağlığı için ne yapmalıyız

Sponsorlu Bağlantılar

Duyu organların sağlığı için yapılması gerekenler

Dil sağlığımız korumak için neler yapmalıyız

Dil sağlığı ağız sağlığı ile yakından ilgilidir. Dişler düzenli fırçalanmalı ve ağız temiz tutulmalıdır. Aşırı sıcak ve soğuk içecekler tüketilmemelidir. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durulmalıdır.

Burun sağlığı için yapılması gerekenler

Burun nefes aldığımız organımızdır. Burun karıştırılmamalıdır. Burun kılları kopartılmamalıdır. Burun kılları dışarıdan gelen havayı süzer. Bazı zararlı madde içerek kokuları koklamamalıyız.

Kulak sağlığımız korumak için neler yapmalıyız

Kulağımızın içine cisim sokmamalıyız. Kulak enfeksiyonu ve kulak rahatsızlıklarını zamanında tedavi ettirmeliyiz. Kulağımızı temiz tutmalı, özel kulak temizleyici ile uygun şekilde temizlemeliyiz.
Kulaklarımızı soğuktan ve yüksek sesten uzak tutmalıyız.

Göz sağlığımız korumak için neler yapmalıyız

Gözlerimizin temizliğine dikkat etmeliyiz. Başkalarına ait havlu ve rimel, far ve göz kalemi gibi makyaj malzemelerini kullanmamalıyız. Televizyon seyrederken ve kitap okurken gerekli uzaklığa dikkat etmeliyiz. Gözlerimizi aşırı ışıktan korumalıyız. Göz rahatsızlıklarında doktora gitmeli ve doktor izni olmadan gözlük takmamalıyız.

Deri sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız

Derimizi temiz tutmalıyız. Belli aralıklarla banyo yapmalı ve vücudumuzdaki mikropları ve ölü derileri temizlemeliyiz. Derimizde olan kesik, yara ve yanmalar da derimizi temiz tutmalı ve uygun tedaviyi yapmalıyız. Derimize zararlı madde içerek kimyasallar sürmemeliyiz. Güneşin zaralı ışınlarından derimizi korumalıyız.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Büyük kan dolaşımının izlediği yol nedir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

İdrar borusu atıkları nereye taşır

Sponsorlu Bağlantılar İdrar borusu idrarın vücuttan dışarı atmasını sağlayan kısa borudur. Sponsorlu Bağlantılar Önceki yazımız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.