Başlangıç / Eğitim Dünyası / Ziraat Bankası neden kurulmuştur

Ziraat Bankası neden kurulmuştur

Sponsorlu Bağlantılar

Ziraat Bankası kuruluş tarihçesi
Ziraat bankası ne zaman kuruldu
Ziraat bankası Ahmet Şefik Mithat Paşanın Pirot kasabasında kurduğu ilk memleket sandığı ile Ziraat bankasının temelleri atılmış oldu. Türk gelenekleri arasında zaten varolan ve karşılıklı yardımlaşma esasına dayanan imece geleneğinden esinlenmiştir.

19. Yüzyılda Osmanlı devletinde ticaret ve finansmanda yabancı modelleri benimsemesi sebebi ile yabancı banklar ülkede faaliyet göstermekte idi. O dönemde ülkede banka kurulacak sermaye ve kaynak bulunmamaktadır.

O dönemde çalışan kesim ve çiftçiler zor durumdaydı. Baş vuracakları resmi bir kurum yoktu.1867 yılında “Memleket Sandıkları Nizamnamesi” nin yürürlüğe girmesiyle Osmanlı Devleti’nin her yanında Sandıklar faaliyete başlamış ve uzun yıllar başarıyla hizmet vermiştir.

15 Ağustos 1888’de Menafi Sandıkları’nın yerine işlevlerini üstlenecek modern finans kuruluşu olarak Ziraat Bankası resmen kurulmuş, o tarihte faaliyette bulunan Menafi Sandıkları da Banka şubelerine dönüştürülerek faaliyete başlamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Takiyüddin'in matematik ve astronomi alanında yaptığı yenilikler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Galata kulesinin ölçüleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Galata kulesinin ölçüleri Yerden tepesine kadar olan yüksekliği 60.90 metredir. Duvar kalınlığı 16.45 …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.