Başlangıç / Eğitim Dünyası / Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir

Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Yenilenebilir enerji kaynakları
Doğal olarak var olan ve sürekli olarak enerji elde edilebilen kaynaklara yenilenebilir enerji kaynağı denir.Bunlar güneş, nehirler, rüzgar, jeotermal, biyokütle’den elde edilen enerjilerdir.

yenilenebilir enerji

1. Hidroelektrik Enerji: Nehirlere kurulan barajlar sayesinde suyun hareketinden faydalanılarak elektrik enerjisi üretilir. Dünya enerjisinin % 20′si hidroelektrik santrallerde üretilir.

2. Jeotermal Enerji: Yeraltında magmada artan sıcaklık ile yeraltı sıcak sularından ve buhardan yararlanılarak elde edilen enerji türüdür. Jeotermal buharın gücü ile elektrik enerjisi de üretilebilir. Jeotermal enerji kullanımı çevreye ve atmosfere atık madde verilmesine neden olmaz yani temiz bir enerji türüdür.

3. Güneş Enerjisi: Güneş öbür yenilenebilir enerji kaynaklarının da temelidir. Güneş pilleri ışık enerjisini emerek elektrik enerjisine dönüştürür. Dünyanın yörüngesindeki uydular ihtiyaç duydukları elektrik enerjisini güneş panellerindeki güneş pillerinden alır. Güneş’in Dünya’ya gönderdiği bir günlük enerji, tüm insanlığın bir gün boyunca ihtiyaç duyacağı enerjinin neredeyse on bin katıdır.

4. Rüzgar Enerjisi: Her ne kadar rüzgar enerjisi kullanımı son yıllarda artmışsa da aslında çok eskiden beri kullanılıyordu. Rüzgarın hareket enerjisinden geçmişte yel değirmenleri ile yararlanılıyordu; günümüzde ise rüzgar jeneratörleri ile elektrik enerjisi üretiliyor.

5. Biyokütle (Bitki ve hayvan atıkları) Enerjisi: Bitki ve hayvan atıklarından yararlanılarak elde edilen enerjiye biyokütle enerjisi adı verilir. Örneğin çiftlik hayvanlarının dışkıları, ekinler, ölü ağaçlar, odun parçaları, talaş vb. maddeler yakıldığında çıkan gazlar işlemden geçirilerek enerji elde edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Alternatif enerji kaynakları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.