Başlangıç / Eğitim Dünyası / Voleybol Oyun Kuralları ve Saha Ölçüleri Kısaca

Voleybol Oyun Kuralları ve Saha Ölçüleri Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

İlk 1985 yılında Amerika birleşik devletlerinde oynanmaya başlayan oyun daha sonra Avrupa’ya daha sonraları da diğer ülkelere de yayılmıştır.
veloybol saha ölçüleri
Voleybolun Kuralları Maddeler Halinde
• Voleybol topu hem boyut hem de ağırlık olarak dünya standartlarına uymalıdır. Topun ağırlığı 260 – 280 gram arasında olmalıdır. Ayrıca topun çevresi 65 santim olmalıdır.
Voleybolun Kuralları
• Voleybol sahası dünya standartlarına hazırlanmalıdır. Kabul gören ölçüler 9 metreye 18 metredir.
• Oyunun adil olması adına saha çizgileri belirgin bir şekilde çizilmiş olmalıdır.
• Voleybol sahasının tam ortasında bir ağ bulunur ve bu ağ erkeklerde 243 santim, bayanlarda ise 224 santim yüksekliğinde olmalıdır.
• Oyuncular hiçbir şekilde rakip sahaya giremez. Eğer girerler ise kural ihlali yapmış olurlar.
• Kapalı spor salonlarında ilgili spor gerçekleştirilecek ise tavan minimum yüksekliği 7 metre 80 santim olmalıdır.
• Voleybol oyunu en arka sağ kısmında yer alan oyuncunun servis kullanması ile başlar.
• Gelen top en fazla 3 hamlede karşı sahaya gönderilmelidir. Bir sporcunun topa sadece 1 kez dokunma hakkı vardır.
• Voleybol 5 set halinde oynanır ve 3 seti kazanan takım maçı kazanmış olur.

Voleybol oyun alanı ölçüleri
Oyun alanı, 18×9 m ölçülerinde bir dikdörtgendir ve her yönde en az 3 m genişliğinde olan bir serbest bölge ile çevrilmiştir.Oyun sahasının üzerinde bulunan serbest oyun boşluğu, her türlü engelden arındırılmış olmalıdır. Serbest oyun boşluğu, oyun sahası yüzeyinden ölçüldüğünde en az 7 m yüksekliğinde olmalıdır.

Oyun Sahasının Yüzeyi: Sahanın yüzeyi düz, yatay ve yeknesak olmalıdır. Oyuncular için sakatlanmaya yol açacak herhangi bir tehlike teşkil etmemelidir. Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde oynanması yasaktır. FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında sadece tahta veya sentetik bir yüzeyin kullanılmasına izin verilir. Bu yüzey daha önce FIVB tarafından onaylanmış olmalıdır. Kapalı salonlarda oyun alanının yüzeyi açık renkte olmalıdır. FIVB Dünya ve Resmi Müsabakalarında çizgiler için beyaz, oyun alanı ve serbest bölge için farklı renkler kullanılmalıdır.Açık hava sahalarında drenaj amacıyla her metre için 5 mm lik bir eğime müsaade edilir. Saha çizgilerinin sert bir maddeden oluşturulması yasaktır.

Oyun Alanının Üzerindeki Çizgiler: Bütün çizgiler 5 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin ve diğer çizgilerin renklerinden farklı ve açık renkte olmalıdır.

Sınır çizgileri: İki yan ve iki dip çizgi oyun alanını belirler. Yan ve dip çizgilerin her ikisi de oyun alanının boyutlarına dahil olarak çizilir.

Orta çizgi: Orta çizginin tam ortası oyun alanını 9×9 m boyutlarında iki eşit alana böler ; bununla beraber orta çizgi kalınlığının, bütünüyle, her iki oyun alanının da sınırları içerisinde olduğu kabul edilir. Bu çizgi filenin altından iki yan çizgi arasında uzanır.
hücum çizgisi: Her oyun alanında, arka kenarı, orta çizginin tam ortasından 3 m geride çizilmiş bir hücum çizgisi, ön bölgeyi belirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Basketbol Oyun Kuralları ve Saha Ölçüleri Kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
voleybol saha ölçüleri ve oyun kuralları, voleybol oyun kuralları saha ölçüleri, basketbol oyun kuralları ve saha ölçüleri, voleybol oyun kuralları kısaca, voleybol sahasının ölçüleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ergonomi, telif, patent ve prototip nedir

Sponsorlu Bağlantılar Ergonomi: Ergonomi; insanın fiziksel ve psikolojik özelliklerini inceleyerek insanın makine ve çevre ile …

2 Yorumlar

  1. çok teşekkürler işime yaradı

  2. yiğit güner ama sen ona şansız diyebilirsiniz

    çok teşekürler ödevimi bu sayede yaptım siz çok iyisiniz çok ama çok teşekürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.