Başlangıç / Eğitim Dünyası / Ünlü bilim adamları ve buluşları kısaca

Ünlü bilim adamları ve buluşları kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Ünlü bilim adamları ve buluşları
Evreni ve doğayı anlamak için insanların yararına bir çok bilim adamı bir çok keşiflerde ve icatlarda bulunmuşlardır. Bunlardan bazılarının isimleri ve yapmış oldukları buluşlar.
Albert Einstein
Alman asilli ABD’li fizikçi. Einstein, 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenebilir. Görelilik kuramını geliştirmiş, kuantum mekaniği, istatistiksel mekanik ve kozmoloji dallarına önemli katkılar sağlamıştır. Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim oluşturmuştur. Sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır. Kuramsal fiziğine katkılarından dolayı 1921 Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülmüştür. 1955′ de vefat etti.

Thomas Edison
Son yüz yılın en büyük bilim adamlarından biridir. Bazı icatları tamamen orijinal olmakla birlikte, eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir, 1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1883’de hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı. 1931’de vefat etti.

Leonardo Da Vinci
İtalyan fizikçi-astronom ve yazar Modern mekaniğin kurucularından fizik kanunları açıklamak için matematiğin kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Birçok deneyin sonucunda cisimlerin boşlukta düşmesi yasasını keşfetmiş, atalet ilkesini ilk kez formüle etmiş. Hızların oluşumu ilkesini sezinlemiş ve sarkacın sallanımındaki es zamanlığı saptamıştır. Astronomide dürbünü kullanarak evrenin gözlenmesinde bir devrim yaratmıştır. Ayın engelbelerini, Jupiter gezegeninin baslıca uydularını , Venusun safhalarını ve Samanyolunda yıldızların varlığını keşfetmiştir.

Louis Pasteur
Fransız kimyacı ve biyolog. 1822 yılında Fransa’nın Dole şehrinde doğdu. Pasteur, kimyager ve daha sonra bakteriyolog olarak görev yaptığı süre boyunca, tıbbın ilerlemesine büyük katkılarda bulundu. Mikropların kendiliğinden üremesi diye bir şeyin söz konusu olmadığını gösterdi. Bulaşıcı hastalıklar üzerinde çalıştı. Sarbon hastalığının mikrobik olduğunu kanıtladı. Sarbon ve kuduz asısını buldu. Insan yaşamını doğrudan etkileyecek önemli buluşlara imza atan az sayıdaki bilim adamından biri olarak sayılır. 1895 yılında vefat etmiştir.

Galileo Galilei
İtalyan fizikçi-astronom ve yazar. Modern mekaniğin kurucularından fizik kanunları açıklamak için matematiğin kullanılmasında büyük rol oynamıştır. Birçok deneyin sonucunda cisimlerin boşlukta düşmesi yasasını keşfetmiş, atalet ilkesini ilk kez formüle etmiş. Hızların oluşumu ilkesini sezinlemiş ve sarkacın sallanımındaki eş zamanlığı saptamıştır. Astronomide dubunu kullanarak evrenin gözlenmesinde bir devrim yaratmıştır. Ay’ın engelbelerini, Jupiter gezegeninin baslıca uydularını, Venusun safhalarını ve Samanyolu’nda yıldızların varlığını keşfetmiştir.

Pierre Curie
Sarbonne Üniversitesini bitirdiksen sonra bilimsel araştırmalara başladı. 1880’de piezoelektrik olayını 1893’te mıknatısın sıcaklığa bağlılığını açıklayan “Curie Yasası” nı buldu. Bu yasaya göre bütün ferromanyetik cisimlerin manyetik özelliklerini “Curie sıcaklığı” adi verilen bir sıcaklığın üzerinde değişir. Esi Marie Curie ile birlikte yaptığı araştırmalar sonucu 1898’de uranyumun bozunma ürünlerinden olan iki yeni elementi “polenyum” ve “radyum”u elde etmeyi basardılar. 1900 de radyumdan yayılan ısınların havayı iyonlastirdigini görerek bu ısınların elektrik yüklü olduğunu ortaya koydular.

Isaac Newton
İngiliz fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, felsefeci ve simyacıdır. Newton, Galileo’nun deneyciliğini örnek almış ve deneyi doğayı araştırmanın ve bilimin tek yöntemi olarak görmüştür. 1669’da beyaz ışığın bileşimi üzerinde bir teori ortaya atti. Newton ışığın küçük cisimlerden meydana geldiğini sanıyordu. Etki ile tepkinin ayni (eşit) olduğunu ileri surdu. Evrensel çekim yasasını keşfetti. Teleskopu icat etti. Gelmiş geçmiş bilim adamlarının en büyüklerinden biri olarak kabul edilen Newton, matematik ve fizikte çok önemli buluşlar gerçekleştirdi.

Alfred Nobel
Stockholm yakınlarındaki küçük laboratuarında hitrogliserin üretmeyi basardı. Laboratuarında bir patlamadan kardeşini kaybetti. Sonra Vinterviken’de ve Hamburg yakınlarında laboratuarlar kurdu. Dinamit barutunu buldu. Daha sonra dinamit lokumunu buldu. Bugün kendi adıyla verilen Nobel Ödülleri onun vasiyeti ile ölümünden sonra dağıtılmaya başlanmıştır. 1896 yılında vefat etmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Isının yayılma yolları nelerdir kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
bilim adamları ve icatları, bilim adamları ve buluşları, bilim adamları ve buluşları kısaca, bilim insanları ve icatları, bilim insanları ve buluşları
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Galata kulesinin ölçüleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Galata kulesinin ölçüleri Yerden tepesine kadar olan yüksekliği 60.90 metredir. Duvar kalınlığı 16.45 …

3 Yorumlar

  1. çok güzel olmuş harika bilgiler için teşekkürler hatayınstarı

  2. Guzel bir sey

  3. ÇOK EĞLENCELİ BİLİM ADAMLARI

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.