Başlangıç / Eğitim Dünyası / Türklerin tarih boyunca kullandıkları alfabeler nelerdir

Türklerin tarih boyunca kullandıkları alfabeler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Türklerin tarih boyunca kullandıkları alfabeler

Türklerin kullandıkları alfabeler

Tarihten buyana Türkler çeşitli alfabe türleri kullanmışlardır. Bu alfabeler sırası ile geçmişten günümüze kadar gelerek değişmiştir.

Göktürk alfabesi: Bu alfabe toplamda 38 harften meydana gelmektedir. Türklerin ilk kullandığı alfabe Göktürk alfabesidir. Bu alfabeyi Göktürkler ve Hunlar kullanmıştır.

Uygur alfabesi: Uygurlar tarafından kullanılmıştır. Alfabe içerisinde yer alan harfler daha çok çeşitli sembollerden meydana gelmektedir. 18 harften oluşan bu alfabe Türklerin milli alfabeleri arasında yer alıyor.

Arap alfabesi: Türler arasında yayılmasıyla birlikte kullanılmaya başlanmış ve uzun süre kullanılan alfabe olarak kalmıştır. Günümüzde de birçok kesim tarafından Arap alfabesi kullanılmaya devam etmektedir. Sağdan Sola doğru yazılan bu alfabe toplamda 28 harften oluşmaktadır. Bazı seslerin Türkçemizi karşılayamaması nedeniyle sonradan ekstra olarak harfler Türkler tarafından eklenmiştir.

Kiril Alfabesi: Türk halkları bu alfabeyi günümüzde de kullanmaya devam etmektedir. Toplamda 38 harften oluşan bu alfabe çeşitli sembollerden meydana geliyor. Bu alfabe Rus egemenliğinin ağırlıkta olduğu Kırım Türkleri arasında kullanılmıştır.

Latin Alfabesi: 1925 yılında ilk olarak Azeri Türkleri tarafında kullanılmıştır. Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasından sonra 1928 yılında ülkemizde kullanılmaya başlandı. Latin alfabesi günümüzde de kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceki yazımız Kültürel özelliklere örnekler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Abartma nedir abartma örnekleri

Sponsorlu Bağlantılar Abartma, bir duyguyu, olayı, durumu veya düşünceyi olduğundan fazla büyütmek, sınırları zorlayarak abartmak. …

Bir yorum

  1. teşekkürler iyi oldu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.